FOTO: Siguldā veido mākslinieku rezidenci 

«Šeit var braukt jebkurš, bet īpaši priecīgi esam par radošām personībām – māksliniekiem, pavāriem, dzejniekiem un citiem,» biznesa portālam db.lv saka māksliniece Patricija Brekte, kura Siguldā kopā ar dzīvesbiedru Ksavjēru no Francijas izveidojusi mākslinieku māju «Peahen Residence».

Monta Glumane, 2018. gada 20. jūnijs plkst. 11:58

Iepriekš biedrība «Peahen» 12 gadus darbojusies Andrejsalā, Rīgā. Tur Patricija Brekte izveidoja savu mākslas studiju «Art Studio Peahen», bet nu jau aptuveni divarpus gadus savas jaunās mājas atradusi Siguldā. «Art Studio Peahen organiski attīstījās, izveidojās rezidence un komandai pievienojās Ksavjērs, kurš pameta labi apmaksātu darbu Londonā un pārcēlās uz Latviju. Piepildījām lielāku sapni un iekārtojām savu mākslas māju, es pati izveidoju savu darbnīcu, bet viņš savu virtuvi!»

Mākslinieces iedvesmas avots un mākslas bagātināšanās veids ir ceļošana, tāpēc viņa sākusi nodarboties ar mākslas tūrismu un izveidojusi «Peahen Art Holidays». Nedēļas garumā viņa piedāvā braucienu uz Franciju, nelielai klientu grupai. «Pirmo braucienu es nosapņoju un realizēju to ar saviem pirmajiem gleznošanas studentiem, pati īrēju māju, pavāru, mašīnu,» atceras P.Brekte. Brauciens parasti ilgst 7 dienas, no sestdienas līdz sestdienai un tajā piedalās 7 personas.

«Tagad braucienus organizēju kopā ar Ksavjēru, paši braucam ar savu «Mercedes» busiņu no Siguldas uz Parīzi. Es bagāžā lieku molbertus un krāsas, bet Ksavjērs ved visādus sev nepieciešamos virtuves piederumus.» Klientiem tiek noīrēta autentiska franču māja, kā arī piedāvātas degustācijas un ekskursijas. Šobrīd ir jau realizēti vairāk kā 10 braucieni un dažādiem Francijas reģioniem, piemēram, Normandiju, Luāras ieleju, Šampaņu.

Māksliniece atceras, ka pimajā reizē brauca gleznot uz Kloda Monē dārzu Živernī, tagad viņa skatās plašāk. Ceļo pa kāda cita slavena mākslinieka takām, nepiespiestā un organiskā vidē apgūst franču valodu un citādi iepazīst kultūru.

«Mēs vēlamies darīt to pašu arī Latvijā, piesaistīt ārzemju tūristus un parādīt ārzemju viesiem - cik skaista ir Latvija. Priekš francūžiem Latvija ir vēl neiepazīta un tagad tā ir modes tendence, jo daudzviet TV, žurnālos raksta par Baltijas valstīm. Savu pirmo francūžu grupu atvest uz Latviju vēlāmies jau šoruden. Tā arī sākās doma par šo vietu,» saka saimniece.

Viņasprāt, Latvijā ir ļoti skaistas ainavas un Sigulda ir pasakaina vieta. «Mēs varam piedāvāt izveidot maršrutu pa latviešu mākslinieku takām. Mūsu atslēgas vārds ir daba un to mēs varam piedāvāt ārzemju tūristiem. Mēs nevaram piedāvāt tādu mākslas tūrismu kā Luvra, Orsē, bet to nemaz nevajag,» norāda māksliniece.

«Art Studio Peahen», atrodas «Peahen Residences» vienā no mājas daļām, kur tiek rīkotas gleznošanas nodarbības, gan iekārtota neliela grafikas darbnīca, bet otrā mājas daļā «Peahen Residences» ir iespēja nakšņot kādā no trīs labiekārtotiem numuriņiem ar atsevišķām vannas istabām.

«Meklējam māju, kurā būtu piecas istabas un vismaz divas vannas istabas.Šādu māju nebija iespējams īrēt, tāpēc nolēmām to iegādāties.» Mājas saimnieki nākotnē viesiem vēlas piedāvāt tā saucamo mini brīvdienu paketi, piemēram, klienti ierodas sestdienas pēcpusdienā, iekārtojas numuriņos, tad seko gleznošanas nodarbība, vakarā tiek piedāvātas trīs kārtu vakariņas un nākošajā rītā, pirms došanās mājup- brokastis. Divu dienu piedāvājums, kuru «Peahen Residence» saimnieki plāno piedāvāt sākot no rudens.

Gleznošanas nodarbības Patricija Brekte Siguldā rīko jau trešo sezonu un tā iepriekš Siguldā bijusi brīva niša. Viņasprāt, gleznošanas stundas ļauj atbrīvoties un nodarbības apmeklē gan vietējie siguldieši, gan mākslas baudītāji no Valmieras, Smiltenes un Rīgas. Uz gleznošanu ierodas dažādu profesiju pārstāvji – sākot no zobārstiem un beidzot ar advokātiem. Māksliniece «Peahen Residence» sauc par radošu vietu, kurā realizēt savas idejas. Telpa, kurā kādreiz atradusies garāža pielāgota studijas vajadzībām – izveidotas lielas izlietnes, tāfele, skapji un tajā tiek organizētas gleznošanas nodarbības, kā arī rīkotas vecmeitu un vecpuišu ballītes, kuru laikā tiek zīmēti kaili modeļi. Blakus atrodas arī ēdamtelpa, kurā mākslinieces dzīvesbiedrs pasniedz ēdienu. «Tā mēs sinhronizējam mūsu abu lietas, ko mēs darām un mums patīk darīt. Tā mēs izveidojām šo māju, kurā ieguldīti tikai personīgie līdzekļi. Ļoti daudz esam izdarījuši pašu rokām, jo šī māja galīgi nebija pabeigta, vairāk nekā gadu veidoju pati savus flīžu rakstus gan uz sienām , gan uz grīdām, istabu dizainus, paši krāsojām sienā un veidojam dārzu.»

Māksliniece novērojusi, ka gleznošanas nodarbības visbiežāk apmeklē sievietes, taču šad un tad ierodas arī kāds kungs. Pārsvarā gleznošana ir brīvā laika pavadīšana, veids kā atslēgties un labi pavadīt laiku. «Ja es redzu, ka atnācējs vēlas darboties ar mākslu nopietnāk, arī es izvēlos būt prasīgāka pret viņu. Laika gaitā klienti jau kļuvuši par draugiem. Mākslinieks ir radīts, lai radītu, nevis strādātu ikdienas darbu un brīvajā laikā gleznotu. Tā ir profesija, kas pat mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā ir atzīta un par to maksā algu. Māksla ir dārga. Mākslinieks nevar sagaidīt, kad Latvijas valdība finansiāli atbalstīt profesionālus māksliniekus, radošumu, galvenais novērtēt mākslinieku pašu.»

Māksliniece atradusi veidu, lai klients pēc nodarbības cikla savu gleznu jau varētu ņemt uz mājām. «Es vēlos cilvēkus iemācīt tā, lai arī atnākot uz četrām gleznošanas nodarbībām šo audeklu pēc tam var pielikt pie sienas un ar to lepoties. Protams, mēs apgūstam gleznošanu pēc klasiskām tradīcijām, gaismēnas, pretkrāsas, bet tā nav tikai lodes vai trīsstūra uzzīmēšana. Es iepazīstinu atnācēju ar dažādiem mākslas stiliem, gan latviešu, gan ārzemju māksliniekiem, kuru brīvās kopijas mēs bieži veidojam. Vedu mākslas grāmatas no saviem ceļojumiem, stāstu par izstādēm Parīzē, Londonā un tepat Latvijā. Ļoti daudzi ir atzinuši, ka gleznošanas nodarbība ir vieta, kur satikties. Pēc divām, trīs stundām viņi vairs nedomā par ikdienu, jūtas atpūtušies un var atgriezties pozitīvi uzlādēti savā ikdienas dzīvē. Man pašai arī ir grūti atrast lietu, kurā es nedomātu par ikdienu.»

«Peahen Rezidencē» pieejami trīs numuriņi, kuri ir nosaukti par godu krāsām: «Fuksī», «Zilais», «Zeltaini dzeltenais». Katrā no viesu apartamentiem ir vannas istaba ar antikvāriem elementiem, piemēram, spoguli, sejas mazgāšanās bļodu, veco laiku krūku. Numuriņi iekārtoti ar Latvijā un Francijā ražotām mēbelēm. «Franču mēbeles vedām paši no Francijas, bet gribējām arī atbalstīt Latvijā ražotu produkciju, tāpēc pati izvēlējos audumu kombinācijas attiecībā no istabu nosaukumiem un līdzīgi arī krāsainās vannas. Interjeru vēlējos izveidot šarmantā franču stilā. Gribās ne tikai Ikea, bet arī veco skaisto.»

Lai gan viesu nams vēl ir tapšanas procesā, taču klienti jau brauc. Visbiežāk tie ir pāri, kuri izvēlas vai nu «Fuksī» vai «Zilo» numuriņu, bet ēkas augšējais stāvs ir pielāgots kuplākām ģimenēm. Māksliniece Patricija Brekte novērojusi, ka nakšņošana Siguldā ar trīs vai četriem bērniem ir ļoti liela problēma, jo nav šādu apmešanās vietu. «Peahen Residence» pieejamas transformējamas gultas, kas atrisina šo problēmu. Mākslinieku rezidences saimniece norāda, ka konkurenci viesnīcu segmentā Siguldā neizjūt.

«Ja 2020. gadā Siguldā būs Olimpiskās spēles, tad šeit vajadzēs būvēt klāt vēl daudz viesnīcas. Mēs mēģinājām šo vietu iekārtot citādā stilā. Tā ir mākslinieku māja un šāda vēl nebija Siguldā, tāpēc mēs šo vietu saucam par rezidenci. Gribētos šeit aicināt radošus cilvēkus, lai viņi šeit dzīvo un strādā.» Nākotnē plānots piesaistīt arī sadarbības partnerus. Papildus gleznošanas un nakšņošanas iespējām tiek organizētas arī franču valodas nodarbības. Tuvākajā nākotnē māksliniece saviem viesiem vēlas piedāvāt arī svētdienas vēlās brokastis ar īstām franču krepēm, jo, viņasprāt, Siguldā trūkst kafejnīcas. «Mēs vēlamies, lai piedāvājums nepārklātos, bet viens otru papildinātu.» Savukārt no septembra mākslinieces draugs no Francijas pasniegs pavārmākslas meistarklases. Kā saka Patrīcija, tad «Peahen Residence» Siguldā ir kļuvusi par Francijas – Latvijas māju.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 24. maijs plkst. 15:21

Siguldā veidojas 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā sabiedrībai atvērts un dabai...

2018. gada 13. aprīlis plkst. 16:01

Siguldas Jaunās pils pārbūvi un restaurāciju par 3,95 miljoniem bez pievienotās vērtības...

2018. gada 05. aprīlis plkst. 13:14

Kinoteātris «Lora» tirdzniecības centrā «Šokolāde» Siguldā tika atklāts 2009.gadā un šobrīd...

2018. gada 04. aprīlis plkst. 10:19

Siguldas kinoteātris «Lora» plāno atvērt filiāli arī Rīgā, Čiekurkalna – Mežaparka teritorijā,...

2018. gada 22. marts plkst. 9:03

«Atrakcijas ir pastāvīgs, dzīvotspējīgs un peļņu nesošs bizness, kas sevi ir pierādījis...

Nepalaid garām

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

«Man šķiet, ka šobrīd Baltija ir pats caurspīdīgākais finanšu tirgus dalībnieks visā...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

No šīs sadaļas
2018. gada 11. jūnijs plkst. 16:02

«SEB banka» ir piešķīrusi 415 tūkstošu eiro ilgtermiņa aizdevumu uzņēmumam «Auto Rings»,...

2018. gada 11. jūnijs plkst. 14:42

Latvijas lidsabiedrība «airBaltic» un Portugāles nacionālā aviokompānija «TAP Air Portugal»...

2018. gada 11. jūnijs plkst. 11:29

Zviedrijas mēbeļu kompānijas «IKEA» Rīgas veikala pārvaldītājs SIA «Paul Mason Properties»...

2018. gada 08. jūnijs plkst. 12:53

Ātrās ēdināšanas restorānu ķēde Baltijā un Somijā Hesburger, investējot 800 tūkstošus eiro,...

2018. gada 08. jūnijs plkst. 10:32

Pašmāju degvielas tirgotāja Kool Latvija degvielas uzpildes stacijām (DUS) Augšlīgatnē un Ādažos...

2018. gada 07. jūnijs plkst. 7:40

Medicīnas informācijas tehnoloģiju izstrādātājs un uzturētājs Datamed aktīvi tirgū iesaistījās...

2018. gada 06. jūnijs plkst. 17:43

Latvijas medicīnas tūrismam ir potenciāls, bet priekšā vēl ir liels darbs, kā arī...

2018. gada 06. jūnijs plkst. 13:47

Šobrīd Latvijā ģimenes ārstu skaits, kuriem ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu...

2018. gada 06. jūnijs plkst. 13:18

2017. gadā, salīdzinot ar 2016. gadu, par 5,8 % palielinājās Latvijas iedzīvotāju...

2018. gada 06. jūnijs plkst. 12:39

Veselības aprūpes joma Latvijā ilgu laiku ir izjutusi akūtu finansējuma trūkumu, un tas...