Pasaulē

Fukušimas AES evakuācija būs ilgtermiņa

Jānis Rancāns, 01.04.2011

SCANPIX/AP

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Japānas Fukušimas atomelektrostacijas (AES) tuvumā dzīvojošo iedzīvotāju evakuācija būs ilgtermiņa, atsaucoties uz Japānas valdības paziņojumu, vēsta BBC.

Valdības paziņojums seko pēc tam, kad gruntsūdeņos netālu no bojātās AES tika atklāts augsts radiācijas līmenis. No divdesmit kilometru drošības zonas, kas noteikta ap bojāto AES, jau ir evakuēti 70 tūkstoši iedzīvotāju. Evakuācija būs ilgtermiņa pasākums, skaidroja Japānas galvenais kabineta sekretārs Jukio Edano (Yukio Edano). «Tāpēc mēs pašlaik lemjam par to, kā turpināt bērnu izglītību un nodarbināt cilvēkus, kas nevar strādāt evakuācijas dēļ,» stāstīja J. Edano.

Lielākā daļa cilvēku, kas tika evakuēti no Fukušimas AES apkaimes, pašlaik dzīvo pagaidu patvertnēs.

No AES turpina izplūst radiāciju saturošs ūdens, kas jau ir sācis piesārņot gruntsūdeņus zem pirmā reaktora. Pastāv bažas, ka tas ar laiku varētu ietekmēt dzeramo ūdeni. Jūrā pie kodolspēkstacijas radioaktīvā joda līmenis pieaudzis 4,3 tūkstošus reižu virs normas.

Tomēr Japānas valdība apgalvo, ka, pagaidām, ne ūdens, ne arī pārtikas piesārņojums nav sasniedzis pietiekoši augstu līmeni, lai apdraudētu cilvēku veselību. Japāna arī ir atteikusies paplašināt ap AES noteikto evakuācijas zonu, ko darīt aicina ANO atomdrošības aģentūra.

Savukārt tunelī pie Fukušimas AES otrā reaktora, radiācijas līmenis tika konstatēts 10 tūkstošus reižu virs normas.

Tikmēr Japāna ir uzsākusi plašu meklēšanas operāciju, lai atrastu bezvēsts pazudušo mirstīgās atliekas. Vairāk kā 16 tūkstoši cilvēku tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem, taču nav īpaši lielu cerību, ka kāds no tiem būs dzīvs. Pēc oficiālajiem datiem, par bojā gājušiem zemestrīces un cunami rezultātā pašlaik tiek uzskatīti 11,5 tūkstoši cilvēku.

Meklēšanas operācijā piedalās vairāk kā 100 Japānas un ASV bruņoto spēku lidmašīnas, kā arī 65 kuģi. Operācijas ietvaros tiks pārmeklēti tie Japānas reģioni, kas ilgu laiku bija klāti ar ūdeni.