Gads eiro pieauguma zīmē

2017. gada 21. decembris plkst. 11:42
Autors: Jānis Šķupelis
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Eiro cenas skrējiens var turpināties, lai gan tam, protams, esot arī riski, skaidro eksperts

Valūtu tirgū šis gads izvērtās interesants, kur pretēji sākotnējiem paredzējumiem bija novērojama izteiktāka eiro kursa stiprināšanās. Piemēram, eiro cena ASV dolāros kopš šā gada sākuma ir palielinājusies par 12,5%.

Arī SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš izceļ to, ka 2017. gads valūtu tirgū pagāja kopējās valūtas zīmē. «Eiro vērtība šogad pieauga pret visām populārākajām valūtām. Ja salīdzinām eiro cenu gada sākumā un decembrī, tad vērtības pieaugums svārstās no aptuveni 3% pret Lielbritānijas mārciņu līdz 12% pret ASV dolāru. Tas viss noticis, neskatoties uz to, ka eiro joprojām ir negatīvas procentu likmes (visa Euribor tabula ir negatīvā teritorijā). Viens no lielākajiem vērtības pieaugumiem ir pret ASV dolāru, kura procentu likmes jau pāris gadu dodas augšup un arī nākamgad, visticamāk, turpinās doties augstāk,» teic SEB eksperts.

Eiro popularitāti šogad vairoja vairākas lietas. «Pirmkārt, ir mazinājušies politiskie riski. Vēlēšanas Francijā beidzās bez negatīviem pārsteigumiem, kas pavasarī eiro vērtībai deva labu impulsu ceļam augšup. Otrkārt, vēlēšanu iznākums Vācijā, lai arī līdz 19. decembrim vēl nav vainagojies ar spēcīgas koalīcijas izveidi, milzīgus riskus neradīja. Treškārt, ekonomikas frontē eirozonā situācija uzlabojas. Ekonomika aug, bezdarba līmenis pazeminās, bet inflācija stagnē pa vidu starp 1% un 2% atzīmēm. Eiropas Centrālās bankas (ECB) decembra sanāksmes noskaņojums bija samērā optimistisks ar uz augšu koriģētām inflācijas un IKP prognozēm. Šī optimisma sekas ir dārgāks eiro. Bet jāņem vērā, ka eirozonas interesēs nav dārgs eiro, jo tas apdraud eirozonas ekonomikas izaugsmi. Eiro cenas kāpums šogad ir mazinājis eirozonas eksportētāju konkurētspēju globālajā tirgū, kas var atstāt negatīvas sekas uz ekonomikas izaugsmi, ja eiro cena turpinās doties augstākos līmeņos,» stāsta A. Lāriņš.

Visu rakstu Gads eiro pieauguma zīmē lasiet 21. decembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu