Gaidāmas pārmaiņas īpašumu vērtēšanā


2011. gada 22. septembris plkst. 8:46
Dalies ar šo rakstu

No nākamā gada Valsts zemes dienests (VZD) sola lielus uzlabojumus zemes, ēku un dzīvokļu vērtēšanā.


VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas departamenta direktors Gatis Kalniņš laikrakstam Latvijas Avīze solījis vērtības aprēķinos ņemt vērā ēku un to atsevišķo daļu izmantošanu un labiekārtojumu. Vērtība samazināsies tām ģimenes privātmāju platībām, ko aizņem pagrabi, terases, garāžas. 


Piemēram, ģimenes privātmājā izbūvētam pagrabstāvam un garāžai vērtība saruks par 40 procentiem, terasei – par 70 procentiem. Ja mājā nav elektrības, vērtības samazinājums būs par 40 procentiem, ēkai bez kanalizācijas – par 20 procentiem. Vērtības samazinājums tāpat gaidāms dzīvokļiem ēku pirmajos un pagrabstāvos.

Gatis Kalniņš piebildis, ka šie uzlabojumi ļaus samazināt ēku kadastrālās vērtības atšķirību no tirgus vērtības. Bet vienlaikus tas nozīmē, ka būs ēkas, kuru vērtība nākamgad pieaugs.

Lauku zemes novērtēšanā ņems vērā zemes kvalitāti, kā arī platības, ko aizņem purvi, krūmi un cita mazāk vērtīga zeme. Apbūves zemes kadastrālās vērtības aprēķinus nākamgad ietekmēs arī kopš šā gada februāra ieviestais nekustamā īpašuma lietošanas mērķis «neapgūta apbūves zeme». To noteiks tādai apbūves zemei, kam nav izbūvēts ceļš un pievilkta elektrība.

Nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības rēķinos uzlabojumu došot arī dzīvojamās apbūves vērtībus zonu skaits – no nākamā gada tādas būs 1525 jeb par aptuveni 200 zonām vairāk, nekā bija 2007. gadā. Piemēram, Rīgā vērtību zonu skaits palielināsies no 74 līdz 100, Jūrmalā – no 46 līdz 51, Garkalnes novadā no 11 līdz 20, Ķekavas novadā no 14 līdz 25, bet Mārupes novadā no 5 līdz 17. Palielinot zonu skaitu, būšot iespējams precīzāk nodalīt mazāk attīstītas un labiekārtotas teritorijas no vairāk attīstītajām.

VZD pārstāvis stāstījis, ka Rīgā samazināsies ģimenes privātmāju apbūves zemes kadastrālā bāzes minimālā vērtība – pašlaik noteikto 6 latu par kvadrātmetru vietā nākamgad būs 4,50 lati, savukārt Mārupes novadā 1,60 latu vietā – 90 santīmi par kvadrātmetru. Samazināsies arī kadastrālā bāzes vērtība privātmāju apbūves zemei lielākajā Jūrmalas pilsētas teritorijas daļā. Vērtības palielinājums būšot vien nelielā piekrastes zonā Dzintaru koncertzāles rajonā.

Toties, piemēram, Aglonas novadā zemes vērtība palielināsies gandrīz divkārt – no 20 līdz 35 santīmiem par kvadrātmetru. Vienlaikus valstī saglabāsies atšķirības individuālās apbūves zemes bāzes vērtībā, kas svārstās no 20 santīmiem līdz 350 latiem par kvadrātmetru.

Dalies ar šo rakstu