Foto: LETA

Gaidāms potaša cenas kritums; Uralkali reitings var nokļūt «miskastē» 

Krievijas kompānija Uralkali pārtraukusi darbību Belarussian Potash Company, kuru tā bija nodibinājusi kopā ar Belaruskali un kas bija viens no lielākajiem kālija karbonāta (potaša) ieguves karteļiem pasaulē, izsaucot spekulācijas par gaidāmo cenu kritumu šajā jomā.

Jānis Rancāns, 2013. gada 05. augusts plkst. 12:10

Analītiķi prognozē, ka gada otrajā pusē kālija karbonāta cena samazināsies no pašreizējiem 400 ASV dolāriem par tonnu līdz  300 dolāriem, tādējādi reaģējot uz Krievijas un Baltkrievijas kopuzņēmuma izjukšanu. Krievijas Uralkali, lai kompensētu paredzamo cenu kritumu, iecerējusi palielināt kālija karbonāta tirdzniecības apjomus no 10,5 miljoniem tonnu šogad līdz 14 miljoniem 2015. gadā.

Savu lēmumu pārtraukt sadarbību ar Belaruskali Krievijas uzņēmums motivējis ar baltkrievu negodīgu rīcību – atsevišķu darbību veikšanu ārpus karteļa. Kopš 2012. gada decembra Baltkrievijā spēkā ir prezidenta dekrēts, ar kuru tika atceltas Belarussian Potash Company ekskluzīvās tiesības uz kālija karbonāta eksportu. Pēc prezidenta dekrēta, Belaruskali veikusi vairākas piegādes bez karteļa starpniecības, skaidro Telegraph.

Tikmēr izskanējis, ka starptautiskā reitingu kompānija Moody’s varētu samazināt Uralkali piešķirto reitingu līdz miskastes (junk) statusam. Moody’s analītiķi atzīst, ka Krievijas kompānijas plāni par tirdzniecības apjomu palielināšanos ir reālistiski un tiem vajadzētu saglabāt esošo Uralkali ienākumu apjomu. Tomēr tajā pašā laikā paredzamas problēmas ar Uralkali likviditāti, īpaši pēc tam, kad atklātībā parādījies, ka kompānija izmantojusi savas skaidras naudas rezerves 1,3 miljardu ASV dolāru apmērā, lai atpirktu savas akcijas. Patlaban Moody’s Krievijas kompānijai piešķīrusi Baa3 reitingu un tagad pavēstījusi, ka tas tiks pārskatīts.

Savukārt kredītreitingu aģentūra Fitch pavēstījusi, ka karteļa izjukšana varētu uzlabot Uralkali finanšu rādītājus, tomēr, ja cenas nozarē samazināsies straujāk nekā prognozēts, kompānijai var nākties palielināt savas parādsaistības, kas var novest pie esošā kredītreitinga zaudēšanas. Patlaban Fitch Uralkali kredītreitingu novērtējusi BBB- apmērā.

Notiekošo ar Krievijas un Baltkrievijas karteli vēro gan kālija karbonāta kompānijas, gan investori citviet pasaulē. «Mēs paredzam zemākas kālija karbonāta cenas īstermiņā, tomēr prognozējam, ka pēc to krituma, stāvoklis strauji mainīsies,» sarunā ar Telegraph norādījuši City eksperti.
 

Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 25. jūlijs plkst. 15:42

Reklāmas aktivitāšu īstenošanai 2013. gadā Krievijā Tūrisma attīstības valsts...

2013. gada 24. jūlijs plkst. 15:32

Bijušais ASV izlūkdienesta darbinieks Edvards Snoudens (Edward Snowden) drīkst pamest Maskavas...

2013. gada 18. jūlijs plkst. 13:22

Krievijas tiesa pasludinājusi, ka opozīcijas līderis un viens no asākajiem prezidenta Vladimira...

2013. gada 12. jūlijs plkst. 19:03

No šī gada 14.augusta tiks mainīti starptautiskās muitas tranzīta sistēmas TIR režīma...

2013. gada 12. jūlijs plkst. 10:20

Krievijas aģentūra, kas ir atbildīga par Kremļa drošību, iepērk rakstāmmašīnas...

Nepalaid garām

«Labāk, lai mani noņem no amata, nekā es piekritīšu prettiesiskiem risinājumiem. Tas...

Zaudējums mūsu valstij un Latvijas ekonomikai ir ABLV Bank likvidācija. Tomēr labāka...

Zivju konservu ražotājs SIA Karavela paziņojis par Vācijas zivju produktu ražotāja Larsen...

7,03 miljoni eiro – tāds bijis lielākā Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā pērn...

Šobrīd Latvijas veikalos nav iespējams iegādāties AS Dzintars krēmu Niveja, biznesa portālam...

Kontekstā ar pašlaik aktuālajiem Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) parādiem sociālajos tīklos...