Gaismaspils būvniecības termiņi sāk «degt» 

Stāvot Gaismaspils būvlaukumā ar baltu ķiveri galvā un oranžo vesti mugurā, kultūras ministres ārštata padomnieks arhitekts Jānis Dripe pauž pārliecību, ka vēl joprojām projekta infrastruktūras būvniecības darbus ir iespēja pabeigt laikā - līdz 2014. gadam, kad Rīga kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Taču drošu pārliecību par to grauj skaitļi: līdz nodošanas brīdim palicis mazliet vairāk nekā 13 mēnešu, darbus iespējams veikt 14 mēnešos, un Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) krājumu pārvešanai nepieciešami septiņi mēneši, raksta laikraksts Diena.

Dienas Bizness, 22.11.2012
1/8

Foto: Kristaps Kalns, Dienas Mediji

Kritiku esot izpelnījusies arī būvniecības darbu iepirkuma procedūra, jo pēc neveiksmīga konkursa ministrija ķērusies klāt sarunu procedūrai ar galvenās ēkas būvnieku - Nacionālā būvkompāniju apvienība (NBA), ko kritizē biedrība Delna.

«Mūsu lielā problēma šodien ir infrastruktūra - visu inženierkomunikāciju pieslēgums pie īstajiem, nevis pagaidu tīkliem. Atbilstoši normālai procedūrai tiem būtu jābūt 14 mēnešiem, bet šodien saruna ir par to, kā to izdarīt ātrāk. Mums ir konsultācijas ar IUB, Delnu, ar esošo būvdarbu veicēju. Teorētiski tas vēl ir iespējams,» laikrakstam stāstījis J. Dripe.

Pēc ministres padomnieka skaidrotā, infrastruktūras izbūve ir iedalīta sešās kārtās, no kurām pašlaik iecerēts būvēt tikai pirmo - pašas nepieciešamākās lietas.

Konkurss par infrastruktūras būvniecības veikšanu tika izsludināts jau gada sākumā, tajā ar 6,7 miljonu latu vērto piedāvājumu uzvarēja a/s LX Grupa. Šos rezultātus divas reizes apstrīdēja NBA, tāpēc Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) liedza slēgt līgumu ar uzvarētāju. Sabiedrības par atklātību Delna direktors Kristaps Petermanis skaidrojis - kopš augusta KM vērtē trīs variantus: līguma slēgšanu ar nākamo saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu, rīkot jaunu iepirkuma konkursu vai veikt sarunu procedūru ar esošo būvnieku. Pirmajos divos variantos Delna juridiskas problēmas neredz, taču jauna konkursa rīkošana varētu aizņemt līdz četriem mēnešiem, tāpēc atvērt ēku līdz noteiktam termiņam būs sarežģīti.

Lielākais infrastruktūras būvnieku izaicinājums būs laiks, Dienai atzinis NBA valdes priekšsēdētājs Māris Saukāns. Līdzās būvniecības darbiem laiks ir nepieciešams arī LNB pārvākšanās procesam, kuru iespējams sākt tikai brīdī, kad būvē nodrošināts noteikts klimats.

Paralēli centieniem laikus uzspēt infrastruktūras būvniecību vēl viens izaicinājums varētu rasties saistībā ar konkursu uz trešo lielo Gaismaspils projekta daļu - aprīkojumu: mēbelēm, informācijas tehnoloģijām un tā iebūvēšanu, norāda laikraksts.

Jaunākais izdevums