Lauksaimniecība

Gaižēni investē 700 000 eiro četros saules parkos Bauskas un Cēsu novados

Db.lv, 09.07.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Investējot vairāk nekā 700 000 eiro, lauksaimniecības uzņēmums SIA Gaižēni atklāj četrus saules parkus cūkkopības kompleksos Bauskas un Cēsu novados.

Ar pašu saražoto zaļo enerģiju uzņēmums spēs aizvietot līdz pat 30% no visa uzņēmuma gada elektrības patēriņa. Apjomīgais projekts realizēts sadarbībā ar energouzņēmumu Enefit.

Projekta ietvaros uz uzņēmumam piederošās zemes Priekuļu, Īslīces un Brunavas pagastos izbūvēti četri saules parki ar kopējo sistēmas jaudu 0,7 MW. Saules parki ik gadu saražos ap 800 MWh zaļās enerģijas uzņēmuma pašpatēriņam. Lielākās no četrām saules sistēmām uzstādīta Bauskas novada Brunavas un Īslīces pagastos.

“Elektrība ir viena no mūsu uzņēmuma nozīmīgākajām izmaksu pozīcijām, tāpēc mums ir svarīgi dažādot enerģijas veidus, lai nodrošinātu ražotnes nepārtrauktu darbību un tādā veidā sekmēt konkurētspēju nākotnē. Pateicoties saules saražotajai elektroenerģijai, ik gadu vidē nenonāks vairāk nekā 260 tonnas CO2 izmešu,” norāda SIA Gaižēni valdes loceklis Alekss Skovgārds Rasmusens.

Pašu saražotā elektrība tiks izmantota katrā no kompleksiem atsevišķi, galvenokārt ventilāciju sistēmu darbības un barības sagatavošanas procesa nodrošināšanai, kas ir vieni no energoietilpīgākajiem procesiem visās lokācijās.

“Saimniecības pieeja saules parku izbūvē ir vērienīga un kompleksa, jo visi četri saules parki, kas atrodas dažādos Latvijas reģionos, tika izbūvēti vienlaicīgi. Tādā veidā optimizētas gan projekta izmaksas, gan iegūta tūlītēja atdeve no saules parkiem. Gaižēni ir veiksmīgs ilgtspējīgas zaļās enerģijas piemērs, kas parāda, ka arī tradicionālās nozarēs kā lopkopība un lauksaimniecība, izmantojot energoefektīvus un videi draudzīgus risinājumus, iespējams vairot sava uzņēmuma energoneatkarību no svārstīgajām elektroenerģijas cenām,” skaidro Enefit valdes loceklis Rihards Kotlers.

Lai efektivizētu un modernizētu saimniecību, uzņēmums katru gadu investē līdzekļus ilgtspējīgos risinājumos. “Mēs domājam desmit gadu perspektīvā, aktīvi sekojam līdzi prasībām, kas būs jāievēro nākotnē, lai jau šodien veiktu nepieciešamos ieguldījums. Pēdējo gados esam investējuši ne tikai saules parku izveidē, bet arī vairākos citos ilgtspējīgos risinājums, tostarp siltuma rekuperācijas sistēmā,” rezumē saimniecības īpašnieks.

Cūkkopības uzņēmums SIA "Gaižēni" 2023. gadā strādāja ar 19,928 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 30,6% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 19,8% - līdz 5,52 miljoniem eiro

Komentāri

Pievienot komentāru