Gan VM, gan LM atsakās uzņemties atbildību par atskurbtuvēm 

Jau vairāk nekā divdesmit gadus valdība cenšas risināt jautājumu par atskurbtuvēm, joprojām neviena no ministrijām negrib šo pienākumu savā atbildībā – gan Labklājības ministrija, gan Veselības ministrija uzskata, ka tas nav valsts uzdevums.

Ieva Jurevica, 2013. gada 13. augusts plkst. 8:48

Asas emocijas Ministru kabineta komisijas sēdē izsauca Vides attīstības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ziņojums par atskurbšanas telpu izveidošanu un apsaimniekošanas sistēmu atskurbtuvēm. Labklājības ministre Ilze Viņķele pārmeta VARAM nekorektu rīcību, norādot LM kā atbildīgo ministriju. «Labklājības ministrijai nav nekāda sakara ar atskurbtuvēm. Ir trīs iesaistītie spēlētāji – pašvaldības, Veselības ministrija un Iekšlietu ministrija. Nesaprotu, kāpēc pēkšņi tiek iesaistīta LM. Šis ir ļoti nekoleģiāls, nekorekts un pēc būtības nepareizi virzīts jautājums,» norādīja I. Viņķele.

Arī Veselības ministre Ingrīda Circene vairakkārt uzsvēra, ka atbildība par atskurbtuvēm nav valsts funkcija. «Ja cilvēki dzer, tad viņi to dara brīvprātīgi. Tā nav valsts funkcija, tā nav nedz veselība, nedz labklājība,» uzsvēra veselības ministre.

Savukārt Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvis Aino Salmiņš norādīja, ka savienībai ir vienalga, kura ministrija uzņemas atbildību par atskurbtuvēm, galvenais esot atzīt, ka šī ir valsts funkcija, kas netiek pildīta kopš 1991. gada. A. Salmiņš arī uzsvēra, ka jautājums jārisina ātri, jo pašvaldībās šī problēma arvien vairāk saasinās.

VARAM iesaka pienākumu uzticēt biedrībai Latvijas Sarkanais krusts (LSK), kam ir nozīmīga praktiskā pieredze bezpalīdzīgu cilvēku aprūpē. LSK šobrīd ir izveidojis atskurbtuves Rīgā un Talsos. LSK ģenerālsekretārs Uldis Līkops norādīja, ka ir ļoti daudz cilvēku, kuriem nepieciešama palīdzība saistībā ar alkohola lietošanu, un uzsvēra, ka LSK ir gatavi turpināt iesākto darbu.

VARAM informēja, ka, kaut gan prasītu papildu līdzekļus no valsts un atbildīgās ministrijas, tomēr LSK piedāvājums būtu finansiāli visizdevīgākais. LSK plāno 2015. gadā speciālās atskurbšanas telpas iekārtot 10 pašvaldībās (ar 25 vietām katrā). Šādas telpas gadā varētu kopā izmaksāt apmēram 482 tūkst. latu. Katrā atskurbšanas telpā būtu nodarbināta viena ārstniecības persona, viens sociālais darbinieks, viens uzraugs un apkopēja uz pusslodzi, kas kopā izmaksātu ap 422 tūkst. latu. LSK vidēji uz vienu atskurbšanas telpā ievietoto personu varētu tērēt 12 latus, minēts ziņojumā.

Tāpat arī ziņojumā teikts, ka palīdzība personai jānodrošina tikai tad, ja tā ir patiesi nepieciešama. Atskurbtuvju izveide paredzēta ar mērķi nodrošināt vietu, kur iereibušajai personai izgulēt dzērumu, paēst, savesties kārtībā, tā norādīja U. Līkops.

Pašlaik par alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošo vielu lietošanu sabiedriskās vietās, izņemot vietas, kur alkoholisko dzērienu lietošanu atļāvusi pašvaldība, vai par atrašanos sabiedriskās vietās tādā reibuma stāvoklī, kas aizskar cilvēka cieņu, ir paredzēta administratīvā atbildība, un sankcija par šāda veida pārkāpumu ir paredzēta, izsakot brīdinājumu vai uzliekot naudas sodu līdz simts latiem. Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas naudas sods pieaug no 100 līdz 250 latiem.

MKK atbalstīja jautājuma tālāku virzību, ar noteikumu, ka līdz skatīšanai Ministru kabinetā jāprecizē jautājums par atbildīgo ministriju, kura tālāk finansējumu sistēmas izveidei varēs virzīt kā jaunu politikas iniciatīvu 2015. gada budžetam. 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

«Man šķiet, ka šobrīd Baltija ir pats caurspīdīgākais finanšu tirgus dalībnieks visā...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

No šīs sadaļas
2013. gada 12. augusts plkst. 15:32

Rīgas domes Mājokļu un vides departaments noslēdzis iepirkuma konkursu par Piķurgas upītes...

2013. gada 12. augusts plkst. 14:46

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesa ietvaros, par iespējamu...

2013. gada 12. augusts plkst. 13:55

Svētdien, 11. augustā, 50 gadu vecumā mūžībā aizgājis Maxima Latvija preses sekretārs...

2013. gada 12. augusts plkst. 13:50

Pamatojoties uz laboratorijas slēdzienu, ka prece nav droša ekspluatācijā, tirdzniecības...

2013. gada 12. augusts plkst. 12:56

Aizvadītajā gadā valsts a/s Latvijas Loto apgrozīja 10,60 miljonus latu un gads...

2013. gada 12. augusts plkst. 12:54

Aizvadītajā nedēļā komercreģistrā reģistrēti 290 jauni subjekti, no kuriem lielākais pamatkapitāls...

2013. gada 12. augusts plkst. 11:20

Augstākās tiesas (AT) Krimināllietu tiesu palāta lietas par smagos kibernoziegumos apsūdzētā Denisa...

2013. gada 12. augusts plkst. 11:11

Jauna dārzeņu audzēšanas un pārstrādes uzņēmuma Dobeles Dārzeņu saimniecība (DDS) pārstāvji...

2013. gada 12. augusts plkst. 9:40

Nīderlandes braucēja Etjēna Baksa un latvieša Kaspara Stupeļa ekipāža svētdien izcīnīja...

2013. gada 12. augusts plkst. 8:26

Jau ilgus gadus Latvijā nesamazinās valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu skaits, kas atrodas...