Gatavo augsni jaunam tarifu kāpumam 

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) izstrādātais dabasgāzes pārvades sistēmas pieslēguma noteikumu projekts tā pašreizējā redakcijā nav atbalstāms, jo varētu veicināt būtisku tarifu pieaugumu, uzskata nozares pārstāvji.

Armanda Vilcāne, 18.2.2019

Foto: pixabay.com

Šobrīd spēkā ir 2008. gada 16. jūlija noteikumu redakcija, norāda SPRK, uzsverot, ka ar jauno noteikumu projektu paredzēts pilnveidot dabasgāzes sistēmas pieslēgumu ierīkošanas tiesisko regulējumu, nosakot gan kārtību, kādā potenciālais pārvades sistēmas lietotājs iesniedz pieteikumu, lai ierīkotu pieslēgumu, gan atļautās maksimālās slodzes maiņu un citas nianses. Atsevišķi tirgus pārstāvji gan domā, ka iecerētās izmaiņas dabasgāzes pārvades sistēmas pieslēguma noteikumos biometāna ražotājiem, sašķidrinātās dabasgāzes sistēmas operatoriem un dabasgāzes lietotājiem varētu mazināt konkurenci un radīt papildu finansiālo slogu.

Nepieciešams izvērtējums

Projekts tā pašreizējā redakcijā nav atbalstāms vairāku apsvērumu dēļ, pauž AS Latvijas Gāze valdes locekle Elita Dreimane. «Pirmkārt, tas radīs papildu finansiālo slogu mājsaimniecībām, jo sadales sistēmas operators būs spiests paaugstināt sadales sistēmas pakalpojumu tarifus. Sadārdzinājumu radīs objektīva nepieciešamība uzturēt sadales sistēmas infrastruktūru atbilstoši noteiktajiem drošības standartiem, kā rezultātā iedzīvotājiem palielināsies ikmēneša rēķini par patērēto dabasgāzi. Otrkārt, piedāvātais risinājums mazinās komersantu konkurētspēju un neveicinās Latvijas tautsaimniecības attīstību. Ne visi komersanti būs finansiāli gatavi finansēt tiešā pieslēguma būvniecību, kā rezultātā turpinās izmantot sadales sistēmas operatora pakalpojumus, maksājot paaugstinātu maksu par pakalpojumu. Tas neizbēgami atstās iespaidu arī uz komersantu sniegto pakalpojumu izmaksām, kas savukārt radīs kārtējo sadārdzinājuma vilni valstī kopumā,» prognozē E. Dreimane.

Viņa atzīmē, ka projektā nav noteiktas drošības prasības, kādām jāatbilst tiešā pieslēguma būvei. «Nav noteikts, kam piederēs šī būve, kas sekos līdzi šo būvju tehniskajam stāvoklim ekspluatācijas laikā, kā arī, kurš būs atbildīgs par jebkādu gāzapgādes drošības risku novēršanu. Tik augsta riska enerģētikas nozarē kā gāzapgāde tas nav pieļaujams, jo rada dzīvībai bīstamus riskus visiem Latvijas iedzīvotājiem,» uzskata E. Dreimane. Zināms, ka gada sākumā akciju sabiedrība Latvijas Gāze (LG) bažas saistībā ar noteikumu projektu aprakstīja arī oficiālā vēstulē SPRK.

Izmaiņas jāpārdomā

Projekts rada bažas par tā ierobežojošu ietekmi uz konkurenci, teikts vēstulē. «Piemēram, energoapgādes komersants, kurš elektroenerģijas ražošanai izmanto dabasgāzi un ģeogrāfiski atrodas tuvu dabasgāzes pārvades tīklam, saņem ievērojamu ekonomisku priekšrocību salīdzinājumā ar tiem elektroenerģijas ražotājiem, kuri ģeogrāfiski novietoti tālāk no dabasgāzes pārvades tīkliem,» atzīmē LG, vēstulē norādot arī uz citām noteikumu projekta nepilnībām.

«Ievērojot to, ka dabasgāzes lietotāju loks ietver arī valstij piederošas komercsabiedrības, izstrādāto noteikumu tvērums, paredzot atļaut dabasgāzes lietotājiem pieslēgt savu dabasgāzes apgādes sistēmu dabasgāzes pārvades sistēmai, ir uzskatāms par valsts atbalstu, jo šādi uzņēmumi iegūst selektīvu priekšrocību attiecībā pret citu valstu komersantiem. Šāds pasākums var ietekmēt tirgus esošo vai potenciālo dalībnieku konkurētspēju,» pausts LG vēstulē, kurā uzņēmums lūdz pārskatīt noteikumu projektu, sabalansējot visu dabasgāzes tirgus dalībnieku un dabasgāzes lietotāju intereses un paredzot noteikumus, kuru pieņemšana ir objektīvi nepieciešama visu interešu pārstāvībai. LG atkārtoti lūgusi izvērtēt projekta atbilstību gan Eiropas Savienības, gan nacionālajām tiesību normām.

Visu rakstu Gatavo augsni jaunam tarifu kāpumam lasiet 18. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Tevi varētu interesēt

Elektroenerģiju aizsargātajiem lietotājiem šobrīd nodrošina tikai viens uzņēmums, kas nozīmē,...

Pagājušajā gadā līderpozīcijas gāzes tirgū saglabāja uzņēmums Latvijas Gāze (LG), nozares...

Lai samazinātu obligātā iepirkuma komponentes (OIK) slogu, plānots grozīt Elektroenerģijas tirgus...

Lai gan tirgotāju aktivitāte dabasgāzes un elektroenerģijas tirgū joprojām ir augsta, liela...

Kopējais dabasgāzes patēriņš Latvijā pēdējo 26 gadu laikā ievērojami sarucis, eksperti prognozē,...

Nepalaid garām

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Energokompānija SIA «Ilūkstes siltums» Raunas novada Drustos, investējot 195 tūkstošus eiro,...

Conexus Baltic Grid (Conexus), Elering un Gasum Oy šodien Somijā parakstījuši līgumu...

Paplašinot klientiem sniegtos pakalpojumus un īstenojot AS «Latvenergo» stratēģijā izvirzīto...

Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātais Nacionālā enerģētikas un klimata plāna (NEKP) projekts...

Eiropas Parlamenta deputāti un ES dalībvalstu pārstāvji panākuši provizorisku vienošanos par gāzes...

Pēc centralizētās siltumapgādes uzņēmumu iegādes Valmierā un Cēsīs Adven Group neizslēdz iespēju...

Obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanas tiesiskos aspektus par 9000 eiro izvērtēs zvērinātu...

Energokompānija AS «Latvenergo» ar zīmolu «Elektrum» sāks dabasgāzes tirdzniecību Latvijas...

Aizvadītajā nedēļā visos Nord Pool biržas apgabalos vidējais cenu līmenis bija 50 EUR/MWh, liecina...

AS «Latvenergo» Nominācijas komiteja noslēgusi uzņēmuma valdes locekļa amata pretendentu izvērtējumu,...