Gāzes piegādei no Lietuvas atlicis ieviest atbilstošu tiesisko regulējumu

2015. gada 03. septembris plkst. 8:18
Autors: Āris Žīgurs - a/s Latvenergo valdes priekšsēdētājs
Sadaļa: Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

Pagājušajā nedēļā, Latvijas ekonomikas ministrei Danai Reizniecei Ozolai un Latvijas delegācijai viesojoties Klaipēdā, Lietuvā, panākts būtisks progress gāzes piegāžu īstenošanai no Lietuvas uz Latviju. Lietuvas Enerģētikas ministrs un uzņēmuma Klaipēdas nafta vadītāji iepazīstināja Latvijas ekonomikas ministri, uzņēmuma Latvenergo vadību un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāvi ar piedāvājumu Latvijas pusei piegādāt gāzi Latvijā no Klaipēdas sašķidrinātās gāzes termināļa, iztirzājot šī pakalpojuma svarīgas izmaksu pozīcijas un nosacījumus tranzīta īstenošanai.

Apspriesti galvenie jautājumi, ko pēdējā pusgada laikā aktīvi risinājuši Latvijas energokompānijas a/s Latvenergo un Lietuvas termināļa un speciālisti, lai gūtu pārliecību, ka piegādes no Klaipēdas Latvijas pusei sniegs finansiāli izdevīgu darījumu un spēs konkurēt ar tradicionālo cauruļvadu gāzes apgādi. Šobrīd Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes termināļa biznesa nosacījumi nākamajam gadam – regazifikācijas izmaksu politika, tehniskās tranzīta jaudas un dabasgāzes transportēšanas tarifi – ir iekļauti piedāvājumā Latvijas pusei, izanalizēti un tiek atzīti par konkurētspējīgiem, lai tiktu izvērtēta iespēja iegūt pirmo gāzes piegādi enerģijas ražošanas un Latvijas klientu vajadzībām uz ekonomiski pamatotiem un izdevīgiem nosacījumiem.

Šogad esmu vairākkārt apmeklējis Klaipēdu, lai kopā ar Latvijas un Lietuvas enerģētiķiem risinātu pēc iespējas straujāku gāzes piegāžu diversifikācijas īstenošanu Baltijā, un ar gandarījumu atzīstu, ka Latvijas Ekonomikas ministres un Lietuvas ministra dialogs būtiski paātrinās elektroenerģijas un siltuma ražošanai nepieciešamā resursa brīvu apriti uz godīgas konkurences pamatiem visā Baltijas teritorijā. 2015.gada augusts ir jauna posma sākums gāzes tirgus liberalizācijas realizēšanai gan Latvijā, gan visā Baltijā. Paredzu, ka līdztekus mūsu veiksmīgajai sadarbībai ar a/s Latvijas gāze drīzumā varēsim apgūt jaunu pieredzi, kooperējoties ar Lietuvas gāzes komersantiem, kam nāksies mums spēt piedāvāt savu produkciju par pārredzamā periodā prognozējamu un konkurētspējīgu cenu. Tā būs jauna pieredze mums visiem, un ceru, ka jau drīzumā tiks veikti svarīgi uzlabojumi mūsu likumdošanā: tai jānodrošina iespēja pa esošajā infrastruktūrā ekspluatētajiem gāzes vadiem saņemt kurināmo resursu ne tikai no viena piegādātāja, bet – par konkurētspējīgu, pievilcīgu un pieejamu cenu – arī no jauniem komersantiem ar nediskriminējošiem noteikumiem.

Kā zināms, lai Latvijas klienti varētu izmantot esošās gāzes apgādes sistēmu gāzes saņemšanai, nepieciešami jaunievedumi Latvijas normatīvajos aktos, kas pieļautu šobrīd a/s Latvijas gāze valdījumā esošo gāzes cauruļvadu izmantošanu tranzīta un sadales sistēmas pielietošanai. Šobrīd noteikumus izstrādā un saskaņo SPRK, kas sola, ka jau drīzumā dokuments pēc konsultācijām ar ieinteresētajām pusēm tiks apstiprināts un dos nepārprotamu impulsu brīvu gāzes tirdzniecības darījumu norisei Latvijā.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds

Populārākās ziņas

Nepalaid garām