Gāzes pīrāgs tiek dalīts divās daļās

2016. gada 10. augusts plkst. 10:10
Autors: Sandris Točs - speciāli DB
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

Lai kļūtu par jaunveidojamā uzņēmuma Conexus Baltic Grid akcionāriem, a/s Latvijas gāze mazajiem akcionāriem līdz 2. septembrim rakstiski jāpiesakās uz akcijām vai jānāk uz akcionāru sapulci šajā datumā, pretējā gadījumā viņi zaudēs savas tiesības kļūt par īpašniekiem arī jaunajā uzņēmumā

Tā intervijā DB saka a/s Latvijas gāze valdes locekle Zane Kotāne.

Fragments no intervijas:

Ir uzsākts Latvijas gāzes reorganizācijas process, kas ir unikāls ar to, ka ar likumu tiek sadalīta privāta publiska akciju sabiedrība. Kādus izaicinājumus tas rada?

Iepriekš Latvenergo sadalīšanas gadījumā bija viens akcionārs – valsts. Līdz ar to akcionāram lēmumi bija pieņemami daudz vienkāršāk. Savukārt Latvijas gāze ir publiska akciju sabiedrība. Bez lielajiem akcionāriem, kas ir labi zināmi, ir vēl apmēram 6600 mazo akcionāru, kuri arī ir iesaistīti šajā reorganizācijas procesā. Vēl būtiska nianse ir tā, ka Latvenergo gadījumā jaunie uzņēmumi sākotnēji saglabājās vertikāli integrēta uzņēmuma sastāvā. Līdz ar to šie jaunie uzņēmumi tika dibināti kā meitasuzņēmumi. Latvijas gāzes gadījumā jaunais uzņēmums nevar būt vertikāli integrēta uzņēmuma sastāvā, tāpēc tiek dibināts māsas uzņēmums. Tas nozīmē, ka reorganizācija notiek nevis uzņēmuma līmenī, bet akcionāru līmenī. Tātad te nebūt nav tāda situācija kā Latvenergo gadījumā, kad, nodibinot meitasuzņēmumu, esošie akcionāri automātiski kļūst par akcionāriem arī jaunizveidotajā uzņēmumā. Latvijas gāzes jaunajā māsas uzņēmumā esošie akcionāri automātiski nekļūst par akcionāriem.

Cik tālu ir tikts ar Conexus Baltic Grid izveidi?

Ir izveidots sadalīšanas lēmums. Tas ir dokuments, kas nosaka, kādā veidā Latvijas gāze tiek sadalīta divās daļās. Uzņēmumam pašlaik ir četri darbības segmenti. Viens virziens ir dabasgāzes uzglabāšana, tad pārvade, kas attiecas uz maģistrālajiem vadiem, sadale, kas ir gāzes nogādāšana līdz patērētājiem Latvijas teritorijā, un visbeidzot – tirdzniecība. Likums paredz, ka dabasgāzes pārvadi un glabāšana ir jānodala atsevišķā uzņēmumā, un tas ir jāveic līdz 2017. gada 3. aprīlim. Lai juridiski šādu procesu varētu veikt, ir vajadzīgi vairāki soļi – valdes lēmumi, padomes lēmumi, akcionāru lēmumi. Tālāk vēl nogaidīšanas periods, kurā var pieteikties kreditori. Esam tikuši tik tālu, ka ir pieņemts lēmums valdē un padomē, un ir izsludināta akcionāru sapulce, kurā lems par reorganizāciju. Tā ir paredzēta 2. septembrī. Ja nebūs būtisku iebildumu no akcionāriem vai kreditoriem, tad tiek plānots, ka jauno uzņēmumu varēs nodibināt šā gada beigās, un tas būs spējīgs sākt strādāt nākamā gada sākumā. Ja šajā procesā izveidojas kādi citi juridiski šķēršļi, tad, protams, tas var ieilgt.

Minējāt būtiskus juridiskos aspektus. Kā šī sadalīšana notiks no biznesa viedokļa?

Īstenībā visi četri Latvijas gāzes darbības virzieni šobrīd ir regulēti segmenti – tas nozīmē, ka tiem līdz šim ir bijuši regulēti ienākumi, arī pārvadei un uzglabāšanai. Jaunajā uzņēmumā pārceļas tieši divi regulētie segmenti arī pēc dabasgāzes tirgus atvēršanas. Dabasgāzes pārvade un glabāšana arī turpmāk paliek regulatora uzraudzībā, savukārt dabasgāzes tirdzniecība no nākamā gada 10. februāra vairs nebūs regulēts pakalpojums.

Visu interviju Gāzes pīrāgs tiek dalīts divās daļās lasiet 10. augusta laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu