Geidāns: Risinājums būtu akcīzes marku atcelšana vīniem un dzirkstošajiem dzērieniem

Autors: Sandra Dieziņa
2017. gada 13. oktobris plkst. 10:28

Ja tiek celts akcīzes nodoklis, tad būtu jānāk pretī citos jautājumos, kas ļautu atvieglot dzīvi. Ja runājam par akcīzes markām, tad risinājums būtu akcīzes marku atcelšana vīniem un dzirkstošajiem dzērieniem - tas būtu loģisks risinājums, kur nav riska un kas ļauj samazināt izmaksas, DB rīkotajā diskusijā par akcīzes nodokļa izmaiņu ietekmi uz alkohola nozari teica a/s Latvijas balzams valdes priekšsēdētājs Intars Geidāns.

Diskusijā piedalījās Latvijas alkohola nozares asociācijas (LANA) izpilddirektors Dāvis Vītols, a/s Latvijas balzams valdes priekšsēdētājs Intars Geidāns, Amber Beverage Group valdes loceklis Artūrs Evarts, Amber Distribution Latvia izpilddirektors Pāvels Fiļipovs, SIA Dunker Latvia direktore Iveta Martinsone un Saeimas deputāts, Saeimas budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sekretārs Ints Dālderis.

Arī I.Martinsone piebilda, ka, viņasprāt, ir ļoti dīvaini strauji celt akcīzes nodokli vīna kategorijai, jo ES vidū ir valstis, kur vīnam nav akcīzes vispār. «Ja esam valsts, kur mazie vīna ražotāji sākuši savu rūpalu un cenšas attīstīties, ar ko viņi ir savādāki, nekā mazie alus ražotāji. Šeit rodas jautājums, kāpēc tāda netaisnība? Manuprāt, vīns ir kategorija, kurā mums jāaudzē sava kultūra un patēriņš. Negribētos to apdraudēt,» teica I. Martinsone.

D.Vītols atzina, ka nākamo trīs gadu laikā, palielinot akcīzes nodokli par 35%, pāršaujam pār strīpu un nozarei un valsts ieņēmumiem ietekme būs jūtama. «Nozares ilgtspēja ir apdraudēta un nodokļu slogs ir dramatisks. Šādi turpinot un sekojot Skandināvijas valstīm, rodas drauds, ka laukos, visticamāk, cilvēki brūvēs sev paši dzērienus lielam patēriņam un valsts no tā tikai zaudēs. Rezultātā valsts nerūpēsies ne par veselību, ne nodokļu ieņēmumiem, kā tas bija 2009. gadā, pēc 41% nodokļu kāpuma un ievērojama nodokļu ieņēmuma krituma,» teica D. Vītols.

Visu diskusiju Nozares ilgtspēja ir apdraudēta lasiet piektdienas, 13.oktobra laikrakstā Dienas Bizness.