Global Property Guide: Latvijā bijis straujākais mājokļu cenu pieaugums pasaulē

2011. gada 01. marts plkst. 17:21
Dalies ar šo rakstu

Lai cik neticami izklausītos, Latvija mājokļu cenu «skrējienā» nomainījusi krituma līdera titulu pret cenu pieauguma līderes godu, izriet no pēdējā Global Property Guide apkopojuma.

Pēc šīs interneta vietnes datiem, 2009. gadā Latvijas mājokļu tirgus ir piedzīvojis cenu samazinājumu par 52 %, un tas bijis straujākais kritums. 2010. gadā mājokļu cena ir palielinājusies par 19 % – un arī tas ir bijis rekords, jo citur cenu izmaiņas ir bijušas mērenākas.

Jaunākajā pētījumā Global Property Guide norāda, ka mājokļu tirgus atgūšanās nenotiek strauji, situācija ir atšķirīga dažādos reģionos.

Pagājušajā gadā tikai 15 valstīs novērots cenu palielinājums, kamēr 21 valstī joprojām cenas sarukušas. Tomēr 18 valstīs mājokļu tirgū novērotas pozitīvākas tendences, salīdzinot ar 2009. gadu.

Mājokļu cenas turpina samazināties ASV. Tāpat lejupslīde ir vērojama arī Īrijā, Bulgārijā, Ungārijā, Lietuvā, Grieķijā un Ukrainā. Global Property Guide apskatnieki konstatē, ka kopumā Austrumeiropā mājokļu tirgū vērojams kritums, taču cenu samazināšanās temps vairs nav tik liels kā 2009. gadā.

Baltijas valstīs – Igaunijā un Lietuvā pērn fiksēts ievērojams vidējās cenas kāpums, taču pašlaik tas ir apstājies, akcentē apskata autori. Latvijā tipveida dzīvokļu vidējā cena pērn palielinājusies par 19 %.

Būtiski cenas pērn kāpušas Āzijas valstīs Taivānā, Taizemē, Japānā, bet Singapūrā bums esot mērenāks.

Db.lv jau ziņoja, ka, piemēram, pēc Latio aprēķiniem, gada griezumā Rīgas sērijveida dzīvokļu vidējā cena palielinājusies par 5,8% – 2010.gada janvārī tipveida dzīvokļa viens kvadrātmetrs maksāja 550 eiro, bet 2011. gada janvārī – 582 eiro. Savukārt kopš cenu kāpuma atsākšanās 2009.gada septembrī, tā ir augusi par 16,4%. Toties salīdzinājumā ar vidējās cenas maksimumu 2007.gada aprīlī – 1720 eiro/m2–šā gada janvārī tā bija par 66,2% zemāka. Īpašumu brokerkompānijas norādījušas, ka pēdējos mēnešos tipveida dzīvokļu cenas tikpat kā nemainās un neparedz būtiskas izmaiņas tuvākajā nākotnē.
 

Dalies ar šo rakstu