Graudi starp diviem grāvjiem 

Galējību sezona: meteoroloģiskās pārmērības un cenu šoka terapija

Raivis Bahšteins, 19.9.2016

Kamēr meteorologi vasaras sākumā brīnījās par sausumu, bet augustā mērīja, kā lietus straumes pārpildījušas mēneša normu, lauksaimnieki bieži varēja tikai noskatīties uz ūdens klātajām druvām, jo uzbraukt tehniku laukiem nebija iespējams.

Pašlaik vēl ir pāragri prognozēt graudu ražas kopapjomu, par kuru iepriekšējos gados arvien tika piesaukts apzīmējums «rekordraža», jo daudzi lauksaimnieki turpina ziemāju sēju un graudu nogādāšanu kooperatīviem vai dzirnavniekiem ir atstājuši vēlākam laikam. Ražas pārdošana rit pilnā sparā, tāpēc konkrētāki skaitļi gaidāmi rudenī, norāda biedrības Zemnieku saeima priekšsēdētājs Juris Lazdiņš. Situācijas nopietnību apstiprina Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs: «Par konkrētām ražas prognozēm nevaram spriest, jo, apzinot mūsu dalīborganizāciju pārstāvjus, jāsecina, ka situācija saimniecību, novadu, reģionu un valsts līmenī ir ļoti dažāda. Ir pat tādas saimniecības, kas joprojām turpina kult, jo līdz šim brīdim pastiprināti mitro laika apstākļu dēļ nespēja uzbraukt uz lauka.»

Tiesa, pirms lietavām varējām sagaidīt kārtējo rekordievākumu, jo ražas potenciāls bija vismaz tikpat liels, cik pērn. Tomēr pēc klimatisko apstākļu izrādītajām kaprīzēm ieņēmumi par šo iekūlumu būs paskopi, kamēr izdevumi ražas novākšanai samilza kā nekad iepriekš. Kā DB vēstījis iepriekš, ienākumiem samazinoties, daļai lauksaimnieku var rasties problēmas atmaksāt aizņēmumus. Var apsīkt arī investīcijas, kas pērn ar lielu duku tika ieguldītas pirmapstrādes jaudu palielināšanā.

Visu rakstu Graudi starp diviem grāvjiem lasiet 19. septembra laikrakstā Dienas Bizness.