Graudu cenām visi rekordi jau pārsniegti, var ietekmēt maizes cenas

2011. gada 30. augusts plkst. 16:39
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Kviešiem cenas ASV šobrīd jau par 50 – 75 % pārsniedz pagājušā gada līmeni, līdz ar to gada beigās tās varētu būt augstas.

Lai gan pieprasījuma palielinājums ir lēnāks, piedāvājums būs nepietiekams, globālās tendences skaidro Lauksaimniecības Tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.  Sakarā ar lielāku NVS rupjo graudu piedāvājumu var samazināties to izlietojums lopbarībā un turpinās samazināties arī krājumi. Paredzams, ka tirdzniecība pēc strauja samazinājuma nedaudz palielināsies. Turklāt NVS eksporta ievērojams palielinājums pārsniegs ASV eksporta samazinājumu. Savukārt Āzijas un ES kviešu imports palielināsies.

Arī rupjajiem graudiem cenas par 50-100% pārsniedz iepriekšējā gada līmeni, savukārt kukurūzas cenas pārsniedz 2008. gada augsto līmeni. Augstās cenas var izraisīt to, ka pircēji graudu vietā izvēlēsies ko citu, tādējādi turpmākajā periodā cenas var pazemināties.

Sagaidāms, ka graudu cenu kāpums atstās ietekmi arī uz maizes cenām. Gulbe pieļauj, ka, iespējams, maiznieki cenu paaugstinās, jo dārgāki paliek arī citi resursi, tostarp eļļas un citas taukvielas.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām