Grib ierobežot cūku pašpatēriņu

2012. gada 19. aprīlis plkst. 8:00
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Lai izbēgtu no bīstamām saslimšanām, PVD rosina ierobežot mājās kautu cūku pašpatēriņu. Uzņēmēji piekrīt, ka situācija jārisina, taču ne visi ir vienisprātis, ka pašpatēriņa ierobežošana dos taustāmu rezultātu.

Bīstamā infekcijas slimība – trihineloze – strauji izplatās Daugavpils novadā. Kā Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sanāksmes laikā atzina Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis, mājas apstākļos kautas cūkas ir bumba ar laika degli un šobrīd šī bumba ir sprāgusi Daugavpils pilsētā un novadā, kur strauji pieaug saslimstība ar trihinelozi.

Pērn kopumā Daugavpils pusē ar šo slimību saslimuši 52 cilvēki pretstatā deviņiem gadu iepriekš, bet šogad pirmajā ceturksnī saslimuši jau 30, kas ir par 400 % vairāk, nekā pagājušajā gada attiecīgajā laika posmā. M. Balodis atzīst, ka visiem ir skaidrs, ka daudzas mājas apstākļos kautas cūkas tiek tirgotas «no rokas», kā arī nonāk tirgos, veikalos un, iespējams, arī gaļas pārstrādes uzņēmumos. M. Balodis uzsvēra, ka pastāv vairākas problēmas – trūkst pašpatēriņa definīcijas, pastāv nelegālā pārtikas aprite, mednieki ar trihinellām inficētus meža dzīvniekus izbaro mājdzīvniekiem, dārgi kautuvju un veterinārie pakalpojumi, kautuvju nepieejamība. Jāpiebilst, ka saslimušie Latgales iedzīvotāji gaļu pirkuši legāli un šobrīd joprojām nav atklāt infekcijas avots, lai arī PVD katru nedēļu veicot pārbaudes cūku novietnēs un gaļas tirdzniecības vietās, tostarp lielveikalos. PVD inspektori izlases veidā plānojuši pārbaudīt vairāk nekā 70 dzīvnieku novietnes un laboratoriski plānots pārbaudīt plānots arī legāli nomedītās mežacūkas. Lai arī pašu patēriņam audzētie un kautie dzīvnieki nav obligāti jāizmeklē uz trihinelozi, PVD tomēr iesaka to darīt. PVD vadītājs kā risinājumu saredz pašpatēriņa ierobežošanu, piemēram, atļaujot vienai saimniecībai kaut ne vairāk kā piecas cūkas gadā. Iespējams, ka varētu arī atvieglot prasības mazo kautuvju izveidošanai.

Vairāki LOSP pārstāvji atzina, ka cūkgaļas pašpatēriņa ierobežošana vēl jāizvērtē. Latvijas Cūku audzētāju asociācijas padomes locekle Dzintra Lejniece pauž ieinteresētību šī jautājuma sakārtošanā, bet vēl esot jātiekas ar PVD, lai izdiskutētu atsevišķus jautājumus. LOSP un PVD pārstāvji vienojās veidot darba grupu šīs problēmas risināšanai.

 

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām