GridLink - praksē pārbaudīts energoefektivitātes instruments

2017. gada 30. augusts plkst. 15:03
Autors: GridLink
Sadaļa: Reklāmraksti
Dalies ar šo rakstu

Aizvien vairāk klientu izrāda vēlmi iegādāties vai iznomāt IT un elektronikas uzņēmuma AdvanGrid radīto inovatīvo tehnoloģiju, kas veic elektroenerģijas patēriņa monitoringu, ļaujot uzņēmējiem pastāvīgi sekot elektrības patēriņam, konstatēt nelietderīgus tēriņus, tādējādi radot iespēju efektivizēt enerģijas patēriņu un būtiski ekonomēt finanšu līdzekļus.

Iekārtu AdvanGrid speciālisti izstrādāja pirms četriem gadiem un divus gadus to testēja un pilnveidoja kopā ar AS Sadales tīkls ekspertiem, vērtējot tehnoloģiju darbībā, kā arī kopīgi konstatējot nepilnības un attiecīgi veicot uzlabojumus. Nu jau ne tikai AS Sadales tīkls speciālisti atzīst iekārtu par kvalitatīvu un savā ziņā unikālu, kurai vismaz pagaidām šajā cenu kategorijā šādā komplektācijā un funkcionalitātē pasaulē nav analogu, turklāt tās cena ir ievērojami zemāka nekā līdzīgiem risinājumiem, akcentē AdvanGrid valdes priekšsēdētājs Juris Polcs.

"Šīs iekārtas pamata auditorija ir industriālie klienti, kuri ikdienā patērē nozīmīgu apjomu elektroenerģijas dažādu ražošanas iekārtu darbināšanai, tādēļ iespēja kontrolēt un analizēt patēriņu viņiem ir būtiski tieši no kopējo izmaksu samazināšanas viedokļa. Vienlaikus tā ir vērtīgs elektroenerģijas patēriņa tendenču mērīšanas un ekonomēšanas instruments arī dažāda lieluma birojos," stāsta J. Polcs.

Šajā vasarā AdvanGrid speciālisti paplašināja energoefektivitātes iekārtu piedāvājuma klāstu ar papildu ierīci, kas ļauj tehnoloģijas lietotājiem īstenot tos pašus energoefektivitātes pasākumus, bet jau ar zemākām izmaksām. "Līdztekus galvenajai iekārtai GridLink esam radījuši arī iekārtu GridLite ar vienkāršāku funkcionalitāti un mazāku datu apjomu. Tehniski tas nozīmē, ka ar galveno iekārtu GridLink klients var monitorēt elektrotīkla ievadus vai patērētājus ar jaudu līdz 2000A un ar mazajām iekārtām GridLite – iekšējos elektroenerģijas patērētājus ar jaudu līdz 200A, kas uzskaita svarīgākos datus, kurus tāpat ir iespējams analizēt datorprogrammā,” skaidro eksperts.

Vēl viens jaunums, ko AdvanGrid piedāvā klientiem, ir dažādu veidu sensoru izstrāde. Piemēram, CO2 izmešu un telpās esošās gaisa temperatūras mērīšanas sensori, kas ļauj sekot gaisa kvalitātei telpās. "Šī iekārta būs noderīga gan ražotnēm, gan birojiem un ļaus attālināti sekot CO2 un temperatūras rādītājiem tiešsaistes režīmā. Ir pieredze un izstrādāta funkcionalitāte, lai pārraudzītu ražošanas procesa iekārtu temperatūru vai, piemēram, spiedienu ūdens padeves līnijā. Mūsu uzņēmums bieži realizē izstrādi pēc klientu vajadzībām,” skaidro J. Polcs.

Mobilitāte un augsta precizitāte

"GridLink un GridLite iekārtas ir iespējams pieslēgt elektrotīklam bez elektroapgādes atslēguma. Turklāt iekārtas programmnodrošinājums faktiski atrodas mākonī,un uzņēmumam nav nepieciešams uzstādīt programmatūru savā datorsistēmā. Atrašanās mākonī sniedz vēl vienu būtisku priekšrocību – atbildīgie speciālisti datiem var piekļūt jebkurā laikā no jebkuras vietas, kur ir pieejams internets, un tagad arī no savām viedierīcēm, izmantojot AdvanGrid aplikāciju," uzsver J. Polcs.

Faktiski AdvanGrid iekārtas darbība ir līdzīga viedajiem elektroenerģijas skaitītājiem, bet ar plašāku funkcionalitāti. Galvenā priekšrocība ir iekārtas mobilitāte un plaša pieslēguma variantu izvēle, kas ļauj to uzstādīt faktiski jebkurā elektroinstalācijas punktā. AdvanGrid iekārta uzskaita aktīvo enerģiju ar 1% precizitāti, ko apliecina akreditētas metroloģijas laboratorijas izdots verificēšanas protokols. Taču atšķirībā no skaitītāja AdvanGrid iekārta vēl papildus nosūta lielu apjomu citu veidu datu, kas ir svarīgi efektīvai elektroenerģijas lietošanai. Nozīmīga funkcija, kas atšķir AdvanGrid iekārtu no konkurentiem vienā cenas kategorijā, ir sprieguma kvalitātes analīze. Sprieguma mērījumi tiek veikti nepārtraukti, un ir iespējams precīzi fiksēt gan ilglaicīgus atslēgumus, gan arī ļoti īsu sprieguma iekritumu un pārspriegumu. Dati tiek sūtīti uz serveri katras piecas sekundes, un gadījumā, ja pārtrūkst sakari ar mobilā operatora tīklu, tiek glabāti iekšējā atmiņā, līdz savienojums atkal atjaunojas un datus iespējams nosūtīt.

"AdvanGrid iekārtas papildu priekšrocība – tā var darboties skarbos laika apstākļos, proti, šādas iekārtas pilotprojekta ietvaros ir uzstādītas AS Sadales tīkls brīvgaisa transformatoru apakšstacijās un veiksmīgi pilda savu funkciju jau divus gadus. Iekārtai ir hermētisks korpuss un ārējie savienojumi, tādējādi tā ir nodrošināta pret lietus, sniega, temperatūras izmaiņām un citiem laikapstākļu iedarbības faktoriem," skaidro uzņēmuma tehniskais direktors Roberts Plots.

Plašas datu analīzes iespējas

Mākonī bāzētā sistēma ir ērta un ar plašām datu analīzes iespējām gan pēc momentānajiem parametriem (spriegums, strāvas stiprums, aktīvā un reaktīvā jauda, jaudas koeficients u.c.), gan arī laika atkarīgajiem lielumiem – aktīvā un reaktīvā enerģija. Atskaišu sagatavošanas regularitāti iespējams uzstādīt un sadalīt dažādās grupās, attiecīgi arī sagrupējot uzņēmuma darbiniekus, kuriem ir piekļuve šo datu apskatei un analīzei. Grāmatvedim tie būs dati par kopējo patēriņu reizi mēnesī, ražošanas vadītājam reizi dienā, uzņēmuma vadītājam reizi nedēļā un tamlīdzīgi.

Turklāt sistēma ļauj statistikas datus skatīt un analizēt plaši izvērstā veidā arī nedēļas atskaitē – patēriņa struktūru analizējot pat piecu un mazāk minūšu griezumā, kas ļauj konstatēt iemeslus, kādēļ, piemēram, vienā nedēļas dienā patēriņš ir bijis būtiski lielāks nekā pārējās nedēļas dienās. Tāpat ir iespējams monitorēt un nosūtīt atbildīgajam speciālistam informāciju par iekārtu nesankcionētu ieslēgšanos un darbību. Piemēram, ja pēkšņi kāda iemesla dēļ nakts laikā tukšā ražotnē ieslēgsies kompresors, uzstādot brīdinājumu par kāda noteikta elektrības parametra iestatītā līmeņa pārsniegšanu, šis notikums tiks fiksēts un informācija nosūtīta atbildīgajam darbiniekam. "Būtībā mūsu mērīšanas iekārta ir papildu garantija uzņēmējiem, ka elektroenerģijas patēriņš būs maksimāli efektīvs. Runājot par iekārtas efektivitāti, savā starpā mēs mēdzam jokot, ka aizvien neesam spējuši atrast uzņēmumu, kuram ar šo iekārtu mēs nevarētu palīdzēt samazināt nelietderīgus un nevajadzīgus tēriņus par elektroenerģiju.

Mūsu priekšrocība ir tā, ka esam šeit pat uz vietas Latvijā, kas nozīmē – ja iekārtas darbībā rodas kādi traucējumi, tos iespējams maksimāli ātri novērst. Mums gan līdz šim vēl nav nācies saskarties ar problēmām, līdz ar to varam garantēt sistēmas augstu darbības kvalitāti. Iekārtu iespējams gan nopirkt, gan arī iznomāt,” uzsver J. Polcs.

Plašāk par AdvanGrid piedāvājumu un iespējām testēt un arī iegādāties uzņēmuma piedāvāto iekārtu lasiet mūsu mājas lapā!

Inga Zvaigzne, SIA Accenture Nekustamo īpašumu vadītāja

Accenture Latvijas filiālē strādā vairāk nekā 1300 darbinieku, un uzņēmums ir izvietots sešās dažādās ēkās aptuveni 10 000 kvadrātmetru platībā. Līdz ar to jebkādi energoefektivitātes uzlabojumi dod ievērojamus ietaupījumus uzņēmuma budžetā.

2016. gadā saskaņā ar Eiropas Savienības prasībām visās ēkās veicām energoauditu un konstatējām, ka vienā no ēkām elektroenerģijas izmaksas uz vienu kvadrātmetru un vienu cilvēku ir vidēji divreiz lielākas nekā pārējās ēkās. Tie ir būtiski izdevumi, ņemot vērā, ka šo telpu kopējā platība ir vairāk nekā 3000 kvadrātmetru. Centāmies noskaidrot iemeslus, salīdzinot konkrētā objekta pieslēguma tarifu ar tarifiem pārējās ēkās, veicām dažādus minējumus par patēriņa īpatnībām, taču tas neizskaidroja būtisko atšķirību.

Tad iegādājāmies un šajā ēkā uzstādījām AdvanGrid iekārtu. Varu minēt vienu piemēru – datu analīze parādīja, ka pastāv nesakritības starp ventilācijas sistēmas darbības režīmu un CO2 līmeni darba telpās, proti, ventilācijas sistēma darbojās arī laikā, kad tas nebija nepieciešams. Veicām attiecīgus ventilācijas sistēmas pieregulējumus, un viena šāda darbība mums ļāva ietaupīt 1000 eiro mēnesī.

Te gan jāpiebilst, ka ventilācijas sistēmas pieregulēšana ir tikai viens no faktoriem, kas ļauj mazināt elektroenerģijas patēriņu. Turpinām pētīt uzņēmuma energopatēriņa paradumus un meklējam iespējas strādāt efektīvāk. Varu atzīt, ka ikmēneša izmaksas par iekārtām ir samērīgas, ņemot vērā, ka šos izdevumus ar uzviju atpelnām, maksājot mazāk par elektroenerģiju.

Kaspars Osis, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Enerģētikas komitejas eksperts

AdvanGrid iekārtas ir instruments, ar kuru iespējams praktiski īstenot energoefektivitātes pasākumus, jo šī tehnoloģija ļauj jau uzreiz pēc to uzstādīšanas sākt analizēt savu elektroenerģijas patēriņu un izdarīt secinājumus par to, kur patēriņš ir pārāk liels. Līdz šim šādu iespēju būtībā nebija, turklāt jebkuras veiktās darbības rezultātu bija iespējams uzzināt faktiski tikai pēc mēneša, saņemot kārtējo rēķinu par elektrību. Līdz šim uzņēmējiem lielākoties nācās minēt, kāds ir iemesls pārāk lielam elektrības patēriņam, taču šī tehnoloģija ļauj faktiski uzreiz noteikt katras iekārtas un telpas reālo patēriņu un izdarīt secinājumus jau uzreiz pēc izmaiņu veikšanas.

Protams, būtiski ir saprast, ka šī iekārta pati par sevi nav faktors, kas ekonomēs elektroenerģijas patēriņu. Tas ir instruments, kas palīdzēs izdarīt secinājumus. Savukārt uzņēmējam jau pašam ir tālāk jārīkojas, lai īstenotu energoefektivitātes pasākumus. Turklāt šīs iekārtas arī turpmāk būs labs palīgs uzņēmējam, lai varētu pastāvīgi monitorēt un kontrolēt savu elektroenerģijas patēriņu, zinot, ka enerģijas izmaksas daudziem uzņēmumiem ir būtiska izmaksu pozīcija (LTRK veiktajā biedru aptaujā tika secināts, ka 70% no uzņēmumu enerģijas izmaksas ir valdes dienaskārtības jautājums).

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām