Grimst arvien dziļāk OIK purvā

2018. gada 15. februāris plkst. 9:02
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

OIK reformu pozitīvo ietekmi uzņēmēji un lauksaimnieki pagaidām nejūt – janvārī saņemtie rēķini bijuši krietni lielāki, nekā gaidīts

Lai gan Ekonomikas ministrija (EM) pērn vairākkārt norādīja, ka Obligātā iepirkuma komponentes (OIK) finansēšanas modeļa maiņa ļaus mazināt ražošanas uzņēmumu OIK maksājumus, realitātē paveras cita aina – biedrības Zemnieku saeima sniegtā informācija liecina, ka lauksaimnieki par elektroenerģiju janvārī maksājuši divreiz vairāk nekā decembrī, bet Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) biedru iesūtītie dati atklāj pieaugumu arī mazo un vidējo uzņēmumu izmaksu grozā.

Dažu stundu laikā LTRK saņēmusi desmitiem biedru vēstuļu, apstiprinot iepriekš paustās bažas par elektroenerģijas rēķinu pieaugumu. LTRK skaidro, ka atsevišķiem uzņēmējiem elektrības rēķini kļuvuši pat vairākas reizes lielāki.

Kā zināms, no šī gada OIK maksājumu par elektroenerģiju veido mainīgā daļa proporcionāli patērētajai elektroenerģijai un fiksētā daļa (jaudas komponente), kas ir atkarīga no izmantotā sistēmas pakalpojuma veida. Tādējādi lietotāju maksājumi ir atkarīgi ne tikai no patēriņa apmēra, bet arī no izvēlētā pieslēguma veida un pieslēguma izmantošanas efektivitātes. SIA Mālnieki saimnieks Uvis Slakteris atklāj, ka viņa saimniecībā ir divi pieslēgumi, kopā 660 ampēri. «Kopš 1. janvāra par katru ampēru man ir jāmaksā 1,60 eiro. Es varu neieslēgt nevienu spuldzi, bet man, vienalga, mēnesī ir jāmaksā 1056 eiro tikai par pieslēgumu. Gada laikā tie jau ir padsmit tūkstoši eiro tikai par to, lai sezonas laikā pietiktu jaudas graudu kaltēšanai,» stāsta U. Slakteris. Kopumā ST aicinājumu atteikties no liekās jaudas viņš vērtē pozitīvi, tomēr aicina iedziļināties arī lauksaimnieku problēmās. «Mums lielākas jaudas ir nepieciešamas vien divus vai trīs mēnešus gadā, atlikušajā laikā mēs no tām gribam atteikties. Būtu tikai normāli, ja sadarbība ar ST būtu operatīva un individuāla. Pagājušā gadā lielās jaudas uz laiku pieslēgt un atslēgt nebija problēmu,» pauž U. Slakteris.

Lai gan publiski pieejamā informācija vairāk vēsta par neapmierinātajiem, daļai uzņēmēju OIK reformu rezultātā izmaksas tiešām izdevies samazināt, piemēram, AS Dobeles dzirnavnieks rēķins sarucis par 8%.

LASI ARĪ:

Aicina apturēt steidzamības kārtā skatāmos MK noteikumus par OIK

Ministrijai pārmet OIK afēras piesegšanu

Mazie un vidējie maksās par visiem

Visu rakstu Grimst arvien dziļāk OIK purvā lasiet ceturtdienas, 15. februāra, laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu