Ideju mežs: Pēta betulīna ražošanu no bērza mizas

2017. gada 02. oktobris plkst. 7:37
Dalies ar šo rakstu

AS Latvijas Finieris pēta iespējas bērza mizu izmantot betulīna ražošanai, ko pieprasa kosmētikas izgatavošanā un farmācijā, šim mērķim uzņēmums kopumā investējis vairāk nekā 0,2 milj. eiro

Pētījums tiek īstenots ar ES struktūrfondu atbalstu Kompetences centru programmas ietvaros, kas notiek SIA Meža nozares kompetences centrs. Pašlaik ir izstrādāta eksperimentālā betulīna ieguves iekārta, par šīs idejas komercializāciju vēl gan ir pāragri runāt, jo tas ir atkarīgs ne tikai no šī produkta tirgus ietilpības, bet arī pieprasījuma un ražošanas izmaksām. Atbildes uz šiem jautājumiem pēc vairākiem gadiem sniegs tirgus, taču AS Latvijas Finieris pētījuma rezultātā būs gatavs attiecīgi rīkoties.

«Bērza saplākšņa ražošanas procesā rodas dažādi blakusprodukti – bērza miza, zāģskaidas, tehnoloģiskā šķelda, slīpputekļi – faktiski no trijiem m3 finierkluču top viens m3 saplākšņa, tāpēc jau teju pirms 10 gadiem sākām meklēt dažādas iespējas, kā šos minētos produktus izmantot,» stāsta AS Latvijas Finieris padomes priekšsēdētāja vietnieks Juris Matvejs.

Tehnoloģiskā šķelda tiek realizēta kā celulozes ražošanas un vienlaikus tā ir MDF plātņu izejviela. Savukārt bērza miza, zāģskaidas, slīpputekļi tiek izmantoti kā kurināmas siltuma ražošanai. «Bērza miza satur tādu aktīvo vielu kā betulīns, kuru izmanto kosmētikā un farmācijā, tāpēc arī pērn tika sākts pētījums,» stāsta J. Matvejs. Šāda projekta īstenošanai papildu ātrumu piešķīra iespēja tam iegūt ES līdzfinansējumu.

Visu rakstu Pēta betulīna ražošanu no bērza mizas lasiet 2. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.

TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ:

Ideju mežs: Popularizē līmētās koka konstrukcijas
Ideju mežs: Attīstības soļus sper septiņjūdžu zābakos
Ideju mežs: Tehnoloģiju revolūcija paver jaunus apvāršņus
Ideju mežs: Gaujas koks uzkāpj augstākajā produktu līmenī
Ideju mežs: Jēkabpilī top akustiskie paneļi Eiropas zālēm

Dalies ar šo rakstu