Citas ziņas

Iekustina Sprūdža mantojumu

Zanda Zablovska, 10.10.2014

E. Sprūdžs

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēc vairāk nekā pusotra gada izskatīšanas Saeima 2. lasījumā atbalstījusi pašvaldību referendumu likumprojektu, ļaujot lemt par teritorijas plānojumu , piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Tiesa gan, galīgais lēmums būs jāpieņem jaunajai Saeimai, jo priekšlikumus likumprojekta 3. lasījumam var iesniegt līdz šā gada 31. oktobrim. Jānorāda, ka konceptuāli Saeima pēc bijušā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža iniciatīvas sagatavoto likumprojektu atbalstīja jau 2013. gada februārī. Sākotnēji bija plānots, ka tas stāsies spēkā pērn 1. jūlijā, normas par elektronisko nobalsošanu – 2015. gada 1. janvārī, taču abi termiņi paliks nerealizēti.

Proti, likuma spēkā stāšanās termiņš no likumprojekta izņemts, bet norma par elektronisko balsošanu izslēgta. Tagad paredzēts, ka vienlaikus klātienē un elektroniski tiks vākti paraksti pašvaldības referenduma ierosināšanai, savukārt balsošana notiks tikai klātienē, pašvaldības vēlēšanu iecirkņos. Jāatgādina, ka likuma mērķis ir veicināt vietējās pašvaldības iedzīvotāju līdzdalību vietējās nozīmes jautājumu lemšanā.

E. Sprūdžs savulaik uzsvēra, ka «referendums ir līdzeklis, kā panākt pilnīgu pieejas maiņu lēmumu pieņemšanai pašvaldībās. Dotā iespēja iedzīvotājiem rosināt domes atlaišanu noteikti mainīs deputātu attieksmi un veicinās caurspīdīgāku un atbildīgāku lēmumu pieņemšanu pilsētās un novados». Saskaņā ar 2. lasījumā atbalstītajiem priekšlikumiem pašvaldības referendums var notikt par pašvaldības ilgtspējīgas attīstības stratēģiju, pašvaldības teritorijas plānojumu, grozījumiem teritorijas plānojumā vai lokālplānojumu, ar kuru grozīts teritorijas plānojums. Referendumu rīkošana par pašvaldības teritorijas plānojumu gan raisīja spraigas diskusijas deputātu vidū. «Spēkā stājusies teritorijas plānojuma atcelšana vai grozīšana radīs situāciju, kad pašvaldībai nebūs aktuāla normatīvā akta, atbilstoši kuram sākt plānot teritorijas attīstību, kas ne tikai radīs papildu izmaksas un administratīvo slogu pašvaldībai, bet arī būtiski ietekmēs privātpersonu intereses,» riskus norādīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Einārs Cilinskis. Turklāt iedzīvotāju un uzņēmēju viedoklis plānošanā tiekot noskaidrots jau agrīnā plānošanas stadijā publiskās apspriešanas laikā.

Visu rakstu Iekustina Sprūdža mantojumu lasiet piektdienas, 10. oktobra, laikrakstā Dienas Bizness (7. lpp.)!

Komentāri

Pievienot komentāru