Būvniecība un īpašums

Iespējams, nākotnē namu iekšpagalmos mašīnas novietot nevarēs

Elīna Pankovska, 25.02.2016

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas sēdē tika skatīti Rīgai aktuālie jautājumi par automašīnu novietošanu namu iekšpagalmos. Kā zināms jau gadiem ir samilzusi problēma ar nepietiekamu skaitu stāvvietu namu iekšpagalmos.

Problēma ir radusies, jo vairums Rīgas dzīvojamo ēku ir celtas pagājušā gadsimta 70.–80.gados, kad vienas mājas pagalmā parasti atradās ne vairāk par divām trim mašīnām. Savukārt šobrīd to skaits ir krietni lielāks un arī turpina palielināties. Tā kā vietas nepietiek, iedzīvotāji automašīnas novieto zaļajā zonā vai uz ietvēm, tādējādi traucējot arī operatīvā transporta piekļuvei ēkām. Rīgas Pašvaldības policija pagājušajā gadā ir konstatējusi 5827 pārkāpumus, kas saistīti ar automašīnu nepareizu novietošanu iekšpagalmos.

Pašvaldība plāno risināt šo problēmu, tomēr izskatās, ka tas būs ilgs un sarežģīts process. Arī komitejas sēdē konkrēti iespējamie risinājumi vēl neizkristalizējās.

Lai pagalmu pārplānotu pēc būtības, nepieciešams izstrādāt tehnisko projektu. Ja pagalms atrodas uz dzīvokļu īpašnieku zemes, tikai zemes īpašnieki kopsapulcē var pieņemt lēmumu par mājai funkcionāli piesaistītā zemes gabala pārplānošanu, izstrādājot tehnisko projektu, norāda Ziemeļu izpilddirekcijas vecākais referents Tālivaldis Stinkurs. Ja zeme atrodas citu juridisku vai privātpersonu īpašumā, dzīvokļu īpašniekiem jāveic tāda pati darbība, tikai vēl papildus savas vēlmes jāsaskaņo ar zemes īpašniekiem. Pašvaldība ir tiesiska pieņemt lēmumu par auto novietņu izbūvi tikai uz savā īpašumā esošajiem zemes gabaliem, ja konkrētā vietā tādi ir un ja iedzīvotāji savu atbalstu šādai iecerei izsaka sabiedriskās apspriešanas veidā.

Rīgas domes Attīstības departamenta pārstāve Inese Sirmā norādīja, ka, strādājot pie jaunā Rīgas pilsētas teritorijas plānojuma, tika pasūtīts pētījums par stāvvietu problemātiku Rīgā. Tas atklājis, ka Rīgā kopumā trūkst aptuveni 34 tūkst. autostāvvietu. Tas nozīmē, ka pieprasījums ir nodrošināts par 92%, norādīja I. Sirmā. Piebilstot, ka tas ir ar nosacījumu, ja ir atļauts novietot automašīnas ielu malās, ja to atceļ, tad nodrošinājums ir tikai 75%. Ir apzināti pašvaldības zemesgabali, uz kuriem varētu potenciāli veidot autostāvvietas.

Savukārt komitejas vadītājs Dainis Turlais pieļāva, ka nākotnē automašīnas namu iekšpagalmos novietot vairs nevarēs un tiks izbūvētas maksas autostāvvietas. Līdzīgi, kā tas ir citās Eiropas valstīs.

Komentāri

Pievienot komentāru