Bankas

Igauņiem naudas atmazgāšanas novēršana buksē

Elīza Grīnberga, speciāli DB, 05.02.2019

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Igaunijā pēc Danske Bank skandāla sarukuši nerezidentu klientu līdzekļi un izveidoti priekšlikumi jaunai nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas likumdošanai, taču likuma pieņemšana neiet raiti un būtiski nosacījumi noraidīti, par ko neizpratni pauduši nozares eksperti.

Tajā pašā laikā uzraugs satraucas, ka līdz ar finanšu nozares skandālu varētu būt apdraudēta valsts digitālā attīstība.

Noliedz vainu

Izmeklēšana saistībā ar Danske Bank Igaunijas filiāles pārkāpumiem turpinās, un paredzams, ka Danske Bank varētu tikt piemērots sods vairāku miljardu dolāru apmērā. Patlaban pārbaudes bankā veic ASV Tieslietu departaments un izmeklēšana vienlaicīgi notiek Dānijā, Igaunijā un Francijā. Banka lēš, ka caur tās kontiem aizplūduši aptuveni 230 miljardi dolāru nelegālas naudas. Kā liecina centrālās bankas dati, laika posmā starp 2008.gadu un 2015.gadu Igaunijā strādājošās bankas ir apkalpojušas ienākošos pārrobežu maksājumus aptuveni 441 miljarda eiro apmērā un izejošos maksājumus 446 miljardu eiro apmērā.

Pērnā gada laikā Igaunijas bankas turpinājušas samazināt nerezidentu klientu līdzekļu apmērus, un trešajā ceturksnī to īpatsvars saruka zem 8%. Augstāko īpatsvaru tas sasniedza 2015.gada sākumā, pieaugot līdz 19,9%. Pērn bankas kopumā nopelnījušas 356 miljonus eiro, kas ir par 6% vairāk nekā iepriekšējā gadā, tomēr, kā skaidro Igaunijas Centrālā banka, izaugsmi veicināja dividendes no meitasbankām – bez tām kopējais peļņas apmērs būtu sarucis.

Neskatoties uz aizvadītā gada skaļo skandālu, Igaunijas finanšu nozares uzraugs noliedz savu vainu nepietiekamā Danske Bank filiāles uzraudzībā, norādot, ka patlaban, reaģējot uz iepriekšējo gadu notikumiem, turpina darbu, lai uzlabotu nozares kontroli. «Pērnā gada laikā bankas ir mainījušas to biznesa modeļus un ievērojami iegrožotas vairāku finanšu starpnieku operācijas, kas pārkāpušas regulatora prasības, tostarp pērn slēgta Versobank,» DB sacīja regulatora pārstāvji.

Visu rakstu Igauņiem naudas atmazgāšanas novēršana buksē lasiet 5. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru