Igaunijā plāno par 90% samazināt akcīzes nodokli elektroenerģijai lielajiem patērētājiem 

Igaunijas valdība plāno par 90% samazināt akcīzes nodokli elektroenerģijai lielajiem patērētājiem jau no nākamā gada janvāra, ziņu aģentūrai BNS sacījis Igaunijas Ekonomikas un sakaru ministrijas Enerģētikas departamenta vadītājs Timo Tatars.

LETA, 05.12.2017

Foto: LETA

Valdība ir izstrādājusi likumprojektu, kas paredz lielajiem patērētājiem samazināt akcīzes nodokļa likmi no 4,47 eiro līdz 0,5 eiro par megavatstundu. Paredzēts, ka likums stāsies spēkā 2019.gada 1.janvārī, bet tiks piemērots ar atpakaļejošu datumu no 2018.gada 1.janvāra.

Atviegloto akcīzes nodokļa likmi varēs piemērot tikai ražošanas vai informācijas jomas uzņēmumiem, kuriem būs ISO 500001 energopārvaldības sistēmas sertifikāts un kuru energointensitātes līmenis ir vismaz 20%.

Energointensitāte ir uzņēmuma kopējo izdevumu par elektroenerģiju, ieskaitot nodokļus, attiecība pret uzņēmuma radīto pievienoto vērtību.

Tatars sacīja, ka, ja zemāks akcīzes nodoklis elektroenerģijai sevi attaisnos un veicinās jaunu investīciju ieplūšanu Igaunijā, valdība varētu veikt arī turpmākus pasākumus šajā virzienā.

Igaunijā energointensīviem uzņēmumiem iecerēts samazināt arī akcīzes nodokli dabasgāzei, un šis samazinājums varētu stāties spēkā no 2019.gada.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.