Nodokļi

Igaunijas parlaments samazina plānoto alkohola akcīzes nodokļa likmes paaugstinājumu

LETA/BNS, 16.01.2018

Foto: Zane Bitere/ LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Igaunijas parlaments otrdien trešajā lasījumā pieņēma grozījumu likumā par alkohola, tabakas, degvielas un elektroenerģijas akcīzes nodokļiem, paredzot uz pusi samazināt februārī plānoto alkohola akcīzes nodokļa likmes paaugstinājumu.

Par šo grozījumu nobalsojuši 50 Rīgikogu deputāti, pret - 32.

2018.gadā plānotā nodokļa likme alum, citam alkoholam, vīnam un raudzētajiem dzērieniem ar etanola saturu līdz sešiem tilpuma procentiem samazināta uz pusi. Alkohola akcīzes nodokļa likmes 2019. un 2020.gadā paliks plānotajā 10% līmenī, bet vīnam un raudzētajiem dzērieniem ar etanola saturu līdz sešiem tilpuma procentiem - 20% līmenī.

Igaunijas finanšu ministrs Tomass Teniste atzinīgi vērtējis parlamenta balsojumu, norādot, ka tas palīdzēs samazināt pārrobežu tirdzniecības risku.

«Iepriekš plānotais paaugstinājums radītu pārlieku lielu pārrobežu tirdzniecības pieauguma risku un apdraudējumu budžetam. Plaša pārrobežu tirdzniecība, kas aizplūdina naudu no Igaunijas, nenāktu par labu mūsu ekonomikai,» viņš piebildis.

Jau ziņots, ka novembrī Igaunijas valdība nolēma divkārt samazināt sākotnēji iecerēto akcīzes nodokļa palielinājumu alkoholam. Tika pārrunāta arī iespēja vispār atteikties no nodokļa paaugstināšanas, bet, ņemot vērā, ka nākamā gada budžets jau bija izskatīts otrajā lasījumā, pilnībā atteikties no šā nodokļa palielināšanas nebija iespējams, tādēļ tika nolemts to paaugstināt divreiz mazāk par plānoto.

Lai kompensētu samazinātās nodokļa likmes dēļ budžetā negūtos ieņēmumus, valdība plāno par deviņiem miljoniem eiro palielināt ieņēmumus no valsts mežu apsaimniekotāja RMK. Šai nolūkā Rīgikokgu ar 71 deputāta balsi pret 16 otrdien pieņēma arī grozījumus dabas aizsardzības un mežu likumā.

Kā atgādina Igaunijas sabiedriskā raidorganizācija ERR, izstrādājot 2017.gada valsts budžeta projektu, valdība cerēja, ka alkohola akcīzes nodoklis valsts kasē ienesīs gandrīz 276 miljonus eiro, bet saskaņā ar novembra datiem šā nodokļa ieņēmumi atpalika no plānotajiem par 80 miljoniem eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru