Enerģētika

Ignitis Renewables sāk īstenot 178 miljonus eiro vērtos attīstības plānus Latvijā

Db.lv, 20.02.2024

Jaunākais izdevums

Starptautiskais atjaunīgās enerģijas uzņēmums Ignitis Renewables, kas darbojas Baltijas valstīs un Polijā, ir sācis darbu pie saules enerģijas portfeļa izveides Latvijā.

Tas sākotnēji paredz 239 megavatu (MW) saules enerģijas projekta izbūvi, kas būs viens no lielākajiem šāda veida projektiem Baltijā. Projekta būvniecības darbi tiks uzsākti šī gada pirmajā ceturksnī, un kopējais investīciju apjoms tiek lēsts ap 178 miljoniem eiro.

Tas iezīmē nozīmīgu pagrieziena punktu visa reģiona ceļā uz ilgtspējīgu atjaunīgo enerģiju un vēlreiz apliecina Ignitis Renewables apņemšanos veidot videi draudzīgāku nākotni.

"Latvija ir daļa no Ignitis Renewables vietējā tirgus, kurā uzņēmums aktīvi paplašina savu darbību un saskata lielu izaugsmes potenciālu. Trešdaļu no kopējā reģiona projekta attīstības plāna ir paredzēts īstenot Latvijā. Lēmums uzsākt saules enerģijas parku būvniecību Latvijā ir nozīmīgs solis ceļā uz uzņēmuma paplašināšanos Baltijas valstīs un plašāku atjaunīgās enerģijas attīstības stratēģiju," skaidro Ignitis Renewables izpilddirektors Tjerī Elenss (Thierry Aelens).

Ignitis Renewables izpilddirektors uzsver šādas attīstības stratēģisko nozīmi: "Lēmums par investīcijām cieši sasaucas ar uzņēmuma misiju paplašināt atjaunīgās enerģijas ražošanas segmentu. Šo projektu īstenošana Latvijā ir ārkārtīgi svarīga, lai mēs spētu pietuvoties savam mērķim – līdz 2030. gadam sasniegt 4–5 gigavati (GW) uzstādīto atjaunīgās enerģijas ražošanas jaudu."

Sākotnēji portfelī ietilpst trīs saules enerģijas parku izveide Latvijā – 94 MW Vārmes saules enerģijas projekts un 145 MW Stelpes saules enerģijas projekts, kurš sastāv no diviem atsevišķiem objektiem. Kopumā plānoto saules enerģijas parku uzstādītajai jaudai vajadzētu sasniegt 239 MW. Ar to pietiks, lai nodrošinātu aptuveni 100 000 Latvijas mājsaimniecību vesela gada elektroenerģijas pieprasījumu. Vārmes saules enerģijas parks atradīsies Kuldīgas novada Vārmes pagastā, savukārt Stelpes saules enerģijas parks atradīsies Bauskas novada Bārbeles un Stelpes pagastā.

Plānots, ka saules enerģijas parku būvniecība sāksies 2024. gada pirmajā ceturksnī, bet to pabeigšana un nodošana ekspluatācijā paredzēta 2025. gadā. Turklāt šiem plānotajiem saules enerģijas parkiem ir apzinātas arī vēja hibridizācijas iespējas, lai nākotnē izmantotu tos pašus tīkla pieslēguma punktus.

Kopējais ieguldījums šajā vērienīgajā Ignitis Renewables saules enerģijas projekta izveidē tiek lēsts līdz pat 178 miljoniem eiro, kas ietver gan būvniecības, gan projekta attīstības izmaksas. Tuvāko gadu laikā Ignitis Renewables Latvijā plāno kopumā investēt aptuveni 700 miljonus eiro. Lielākā daļa investīciju tiks novirzītas atjaunojamās enerģijas projektiem.

"Sadarbība ar vietējām kopienām ir Ignitis Renewables ilgtspējīgas attīstības pamats. Mums rūp vide, kurā dzīvojam un strādājam, tāpēc esam atvērti ieteikumiem par to, kā mēs kopā varētu radīt daudz draudzīgāku un "zaļāku" vidi sev apkārt. Vēlamies, lai mūsu atjaunojamo energoresursu projekti, kas darbojas un tiek attīstīti, radītu papildus pievienoto vērtību visam reģionam, vietējām kopienām un uzņēmumiem. Mums ir svarīga uz savstarpēju uzticēšanos balstīta sadarbība, tāpēc cenšamies uzklausīt vietējo kopienu vajadzības un rast ilgtermiņa sadarbības risinājumus," uzsver Ignitis Renewables vadītāja Latvijā Baiba Lāce.

Ignitis Renewables ir gandarīts, ka jau trešo gadu pēc kārtas tiek turpināta vietējo kopienu atbalsta iniciatīva. Šī programma paredz sniegt finansiālu atbalstu vietējām kopienām, kas atrodas Vārmes un Stelpes saules enerģijas parku tuvumā. Pēc sekmīgas atbalsta programmu ieviešanas iepriekšējā gadā kopienas projektiem Lietuvā un Polijā, Ignitis Renewables ir apņēmies turpināt sniegt savu ieguldījumu vietējo kopienu attīstībā. 2023. gadā uzņēmums dažādiem projektiem kopumā atvēlēja 350 000 eiro, tādējādi atbalstot kopienas, kuras atrodas tā atjaunojamās enerģijas projektu apkārtnē.

Ignitis Renewables ir pirmais uzņēmums Latvijā, kurš pielieto unikālus vides aizsardzības risinājumus saules enerģijas parku būvniecībā, kas papildina obligāto vides aizsardzības noteikumu prasības. Uzņēmums īsteno pielāgotu vides aizsardzības pasākumu programmu attīstāmo saules enerģijas parku tuvumā. Šīs programmas ietvaros ir uzsākta sadarbība ar Latvijas putnu un zīdītāju aizsardzības speciālistiem. Tās mērķis ir ne tikai aizsargāt vietējās putnu un dzīvnieku sugas, bet arī uzlabot to dzīvotni teritorijās ap plānotajiem attīstības projektiem. Programmas aktivitātes ietver medību laktu ierīkošanu plēsīgajiem putniem un drošu pāreju izveidošanu lielākajiem dzīvniekiem, pie saules enerģijas parkiem ierīkojot speciālas rampas un īpašus vārtus.

Sadarbojoties ar Latvijas Dabas fonda ekspertiem, Ignitis Renewables ir izstrādājis stratēģiju dabisko pļavu biotopu un zālāju atjaunošanai. Savu ieguldījumu ir devuši arī vides ainavu veidošanas profesionāļi, sniedzot ieteikumus par pasākumiem dabiskās ainavu vides saglabāšanā. Šī holistiskā pieeja uzsver Ignitis Renewables apņemšanos un rūpes par vides aizsardzību, vienlaikus attīstot atjaunojamās enerģijas ražošanas projektus.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Starptautiskais zaļās enerģijas uzņēmums Ignitis Renewables bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai tā pārvaldīto atjaunojamās enerģijas objektu tuvumā īstenos neparastu pētījumu par atjaunojamās enerģijas staciju ietekmi uz vidi.

Pētījums ilgs trīs gadus, izzinot izmaiņas florā un faunā teritorijā ap topošo solāro paneļu parku Tauraģes novadā Lietuvā.

Pētījumā gūtie dati ļaus uzņēmumam Ignitis Group turpmāk īstenot labāku praksi saules paneļu un vēja parku būvniecībā, pēc iespējas mazāk kaitējot apkārtējai videi. Tā tiks pielietota arī pārējos uzņēmuma projektos Lietuvā un citās valstīs, tostarp arī Latvijā.

Ignitis Renewables Vides un atļauju izsniegšanas nodaļas vadītāja Lina Žibiene (Lina Žibienė) uzsver, ka bioloģiskās daudzveidības saglabāšana ir viens no uzņēmuma ilgtspējas stratēģijas galvenajiem mērķiem. Zaļā enerģija ir būtiski saistīta ar dabiskās vides saglabāšanu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lietuvas pirmā vēja parka Baltijas jūrā attīstītājs - Lietuvas valsts enerģētikas grupas "Ignitis grupe" uzņēmums "Ignitis Renewables" kopā ar stratēģisko partneri "Ocean Winds" - saņēmis regulatora atļauju sākt vēja parka izbūvi.

Lietuvas Valsts enerģētikas regulēšanas padome (VERT) piektdien paziņoja, ka attīstītājam "Offshore Wind Park 1" ir izsniegta atļauja iz 41 gadu 700 megavatu (MW) atkrastes vēja parka izbūvei.

Regulators paskaidroja, ka atļaujas izsniegšana nozīmē, ka kompānija var sākt atkrastes vēja parka būvniecību.

"Ignitis Renewables" un "Ocean Wind' izveidotais "Offshore Wind Park 1" ir apņēmies Baltijas jūrā 35 kilometrus no Palangas uzbūvēt vēja parku ar 735 MW uzstādīto jaudu un atļauto ražošanas jaudu 700 MW.

"Ignitis grupe" un "Oecan Wind" pērn uzvarēja iepirkuma konkursā par Lietuvas pirmā atkrastes vēja parka izveidi Baltijas jūrā. Kompānijas piedāvāja 20 miljonus eiro projekta attīstīšanas nodevā valstij. Projekta sākotnējās izmaksas tiek lēstas ap 1,8 miljardiem eiro, un tas jāattīsta bez valsts atbalsta.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lietuvas otrajam atkrastes vēja parkam, kura jauda būs 700 megavatu (MW) un kura attīstītājs varēs saņemt valsts atbalstu, būs līdz 90 vēja turbīnu, kuru augstums nepārsniedz 350 metru, paziņoja Lietuvas Vides aizsardzības aģentūra.

Aģentūra tā nolēmusi pēc vēja parka ietekmes uz vidi izvērtējuma analīzes un projekta trešās alternatīvas apstiprinājuma.

Plānotā vēja parka sākotnējā jauda katrai turbīnai būs vismaz 20 MW, bet kopējais turbīnu skaits nedrīkstēs pārsniegt 90. Vēja turbīnas spārna augstākais punkts nedrīkstēs pārsniegt 350 metrus un rotora diametra maksimālais lielums drīkstēs būt līdz 320 metriem.

Vēja parku paredzēts būvēt Baltijas jūrā 29,5 - 33,7 kilometru attālumā no krasta līnijas.

Lietuva plāno izsoli par tās otrā atkrastes vēja parka attīstīšanu izsludināt janvārī.

Atšķirībā no Lietuvas pirmā atkrases vēja parka, kas jāattīsta bez valsts atbalsta, otrās izsoles uzvarētajam nevajadzēs veikt atkrastes zonas izpēti un citus pasākumus, kas nepieciešami infrastruktūras būvniecībai, kā arī nebūs jāsagatavo savs ietekmes uz vidi novērtējums.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Lietuva izsludina konkursu par tiesībām būvēt otro vēja parku Baltijas jūrā

LETA/BNS, 15.01.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lietuvas Valsts enerģētikas regulēšanas padome (VERT) pirmdien izsludināja konkursu par tiesībām būvēt Lietuvas otro vēja parku Baltijas jūrā, kura jauda būs 700 megavatu (MW) un vērtība sasniegs 2,4 miljardus eiro.

Atšķirībā no pērn notikušā konkursa par Lietuvas pirmo vēja parku Baltijas jūrā, otrā vēja parka attīstītājiem būs iespēja pieteikties valsts atbalstam uz 15 gadiem.

Neskatoties uz sarežģītajiem apstākļiem pasaules atkrastes vēja enerģijas tirgū, gan Lietuvas Enerģētikas ministrija, gan tirgus dalībnieki sagaida, ka konkursā būs lielāka interese nekā pērn, kad uz tiesībām būvēt vēja parku pieteicās tikai divi pretendenti, kas ir minimālais skaits, lai konkurss notiktu.

Līdz šim tikai Dānijas atjaunīgās enerģijas kompānija "European Energy" publiski ir apstiprinājusi interesi par dalību konkursā kopā ar Norvēģijas atkrastes vēja enerģijas uzņēmumu "Vargronn".

Komentāri

Pievienot komentāru