Viedierīces

Inovāciju nostiprināšanas un nanotehnoloģiju gads

Jānis Vēvers, 23.12.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Patērētāju elektronikā spilgtākie mirkļi saistās ar lidaparātiem un viedpulksteņiem, bet zinātnē – ar panākumiem nanotehnoloģijās, vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Aizejošo 2014. gadu patērētāju elektronikas pasaulē varētu dēvēt par iepriekšējo inovāciju nostiprināšanas gadu. Tas nenesa satriecošus, cilvēces ieradumus mainošus jaunumus, taču vairākus iepriekšējo gadu jaunievedumus padarīja pieejamus plašākam interesentu lokam. Pilnīgi cita aina vērojama tehnoloģiju «zinātniskajā galā» – vairāki šā gada izgudrojumi pavisam noteikti mainīs veidu, kā organizējam savu dzīvi.

Lidaparātu laiks

Ja nākamajā desmitgades mijā katram gadam vajadzēs piemeklēt nosaukumu, iespējams, 2014. tiks nodēvēts par lidaparātu gadu. Patiešām šogad pieredzējām daudz un dažādu lidojošu ierīču dzimšanu – sākot ar sīkiem spiegošanas bezpilota lidoņiem un beidzot ar Hendo Hover gaisā dreifējošo skrituļdēli. Par šīs nišas straujo popularitātes pieaugumu liecina kaut vai tas, ka mūs pašu Air Dog dažu mēnešu laikā pūļa finansējuma vietnē KickStarter prasīto 200 tūkstošu ASV dolāru vietā savāca 1,368 miljonus dolāru. Acīmredzot cilvēku ilgas pēc lidošanas kopš Ikara laikiem nav rimušās.

Virtuālā realitāte

Kamēr Latvijā sākām apgūt papildinātās realitātes iespējas, kas ienāca līdz ar pirmajiem pārdošanā nonākušajiem Google Glass eksemplāriem, Atlantijas okeāna otrajā pusē lielu soli tuvāk lietotājiem spēra virtuālā realitāte. Ekskluzīvajā tirgū, kur līdz šim bija dominējušas tādas dārgas iekārtas kā Oculus Rift, ienāca Samsung virtuālās realitātes sistēma Gear VR. Tikai 200 ASV dolāru vērtā uzparikte, kurā liela loma atvēlēta Galaxy Note 4 viedtelefonam, ir pieejama ikvienam interesantam, kurš vēlas iegrimt ieskaujošos piedzīvojumos, nepieceļoties no dīvāna.

Astoņu kodolu procesori

Līdz ar Intel jaunās paaudzes Haswell-E procesoru nonākšanu klēpjdatoros, «mirstīgajiem» lietotājiem beidzot ir pieejami varen jaudīgi astoņu kodolu dzinēji. Līdzīgu iespēju šogad pa īstam ieguva arī viedtelefonu lietotāji – Qualcomm Snapdragon procesori ar astoņiem kodoliem, no kuriem četri ir taupīgāki un paredzēti sīkāku darbiņu veikšanai, bet četri jaudīgāki – smagajiem uzdevumiem – šobrīd ir sastopami vairākos mūsu veikalos nopērkamo telefonu modeļos.

Visu rakstu Inovāciju nostiprināšanas un nanotehnoloģiju gads lasiet 19. decembra laikrakstā Dienas Bizness.