Investīcijas pakāpeniski kļūst par izaugsmes balstu

2017. gada 20. decembris plkst. 15:33
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Investīcijas 2017. gadā, kā gaidīts, pakāpeniski kļūst par izaugsmes balstu, jaunākajā Makroekonomisko norišu pārskatā norāda Latvijas Bankas eksperti.

Tomēr kopējā pamatkapitāla veidošana sasniedz vien aptuveni 20% no IKP, un tas nav pietiekami produktivitātes pieauguma nodrošināšanai. Saskaņā ar CSP pārskatītajiem datiem investīciju kritums 2016. gadā tomēr bijis lielāks (14.7%), un 2017. gadā straujo kāpumu (gada pirmajos deviņos mēnešos – 15.5%) daļēji noteikusi zemāka bāze.

Privātajā un sabiedriskajā sektorā attīstoties projektiem, kas tiek finansēti gan ar ES fondu līdzekļiem, gan bez tiem, investīciju kāpumu īpaši veicinājuši ieguldījumi t.s. citās būvēs, piemēram, tirdzniecības un noliktavu ēkās un ceļu būvē, kā arī transporta aprīkojumā, kur būtisks bijis AS «Air Baltic Corporation» veiktās lidmašīnu iegādes devums.

Investīciju veidu dalījumā joprojām maz ieguldījumu mašīnās un iekārtās, un tas lielā mērā nozīmē, ka pašlaik kapacitāti nepietiekami stiprina tieši apstrādes rūpniecība. Tai nespējot straujāk palielināt produktivitātes līmeni, konkurētspējas grūtības tuvākajos ceturkšņos var sagādāt arī atalgojuma pieaugums. Vienlaikus īpaši liela investīciju izaugsme ir ieguldījumos t.s. citās būvēs, piemēram, tirdzniecības un noliktavu ēkās, kā arī ceļu būvē.

Vēl arvien ir aktuāli infrastruktūras projekti, kuru īstenošana plānota pirms Latvijas valsts 100 gadu jubilejas, uzsver eksperti.

Dalies ar šo rakstu