Investīciju nākotne neskaidra

2018. gada 02. marts plkst. 7:55
Dalies ar šo rakstu

ABLV Bankas grupas nekustamo īpašumu «saimniecība» ir patiesi iespaidīga, par tās vērienīgākā projekta New Hanza nākotni ekspertiem satraukuma nav; zināmas bažas ir par potenciālo investoru reakciju, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Lēmums par bankas likvidāciju liek galvas lauzīt nekustamā īpašuma biznesā strādājošajiem. Protams, pirmajā brīdī tirgus dalībnieki bija kā aukstu ūdens šalti dabūjuši, elpa aizrāvās, taču tas pāriet, saka Aigars Šmits, SIA Arco Real Estate valdes priekšsēdētājs.

Aptaujāto uzņēmēju speciālistu viedoklis par iespējamo ietekmi uz nekustamā īpašuma tirgu ir dažāds, krīzi gan neviens nepiesauc, tiesa, tiek norādīts, ka investoriem no austrumiem Latvijas tirgus varētu nebūt pievilcīgs, rietumnieki savukārt šurp arī īpaši neraujas. Par bankas iniciēto teritorijas attīstības lielprojektu aptaujātie sliecas domāt, ka tā nākotne nav bezcerīga, tādā vai citādā veidolā tas varētu tikt reiz īstenots. Arī Skanstes apkaimes attīstība ies savu gaitu.

Nekustamais īpašums ir pakārtota joma ekonomikai un demogrāfiskajai situācijai, atgādina Kārlis Cerbulis, NCH Capital Inc vecākais viceprezidents, tādējādi pašlaik galvenais jautājums – vai ABLV likvidēšana rada kādu risku tautsaimniecībai. «Esmu lasījis prognozi, ka IKP varētu samazināties par 0,8%, tas ir nozīmīgi, bet ne kritiski (līdzīgi Liepājas metalurga gadījumam). Ja pasaules un Latvijas ekonomika turpina augt, tad kopējā ainā šī ietekme var nebūt pamanāma. Vai šie notikumi varētu ietekmēt demogrāfisko situāciju? Varbūt ilgtermiņā pāris simts cilvēku Latvijā būs mazāk. Mūsu cilvēki ir labi izglītoti, ar valodu zināšanām un ir pieprasīti arī aiz mūsu valsts robežām,» viņš spriež. Pārējiem nekustamā īpašuma tirgus dalībniekiem ir divi labumi šajā situācijā. Pirmkārt, celtniecības cenas auga ļoti strauji, temps bija neadekvāts attīstītāju iespējām nopelnīt. Tagad šis temps varētu atslābt, nebūt tik straujš. Labāk lēnāk, bet drošāk.

Citiem nekustamā īpašuma attīstītājiem nav jāraizējas par to, ka milzīgs nekustamā īpašuma bloks «ieplūdīs» tirgū. Pārējie tirgus dalībnieki tagad var mazliet mierīgāk virzīt savus projektus, viņš teic. Šiem notikumiem nebūs ietekmes uz nekustamā īpašuma cenu, jo to diktē pieprasījuma - piedāvājuma attiecība, piebilst K. Cerbulis.

Visu rakstu Investīciju nākotne neskaidra lasiet 2. marta laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi