Investori silda ar mazu liesmiņu 

Pērn ārvalstu investori savus ieguldījumus Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā palielinājuši par 85,8 milj. eiro

Māris Ķirsons, Daiga Laukšteina, 18.1.2016

Avots: freeimages.com

To liecina SIA Lursoft pētījums pēc Uzņēmumu reģistra datiem. Pērn ārvalstu tiešo investīciju uzņēmumu pamatkapitālos portfeļa bilance (no ienākošajām investīcijām tiek atņemtas izņemtās investīcijas) ir sasniegusi vēl nebijušu apmēru – 7,29 miljardus eiro. Tiešo uzkrāto investīciju pamatkapitālā aprēķinos tiek uzskaitītas ne tikai ienākušās investīcijas, bet arī izejošās, jo tiek pieņemts, ka gadījumos, ja uzņēmums tiek likvidēts, tiek samazināts ārvalstu kapitāla apjoms vai arī ārvalstnieka kapitāla daļas pārpērk Latvijas rezidenti, un investīcijas aizplūst no valsts. Savukārt 85,8 milj. eiro ir viens no mazākajiem investīciju bilances pieaugumiem pēdējo gadu laikā.

Lai arī kopumā Latvijā ārvalstu investīciju ieplūšana ir palēninājusies, tomēr pēc vairāku aptaujāto domām situācija nav slikta. Proti, esot jāņem vērā, ka uzņēmēji pašreizējos apstākļos nesteidzas investēt ne tikai Latvijā, bet arī citviet, turklāt daudzi investori Latvijā ir bijuši no Krievijas, un ģeopolitiskais saspīlējums esot «nolicis uz bremzēm» šīs valsts investīciju plūsmu uz Latvijā reģistrētām kompānijām. Latvija savu unikālo statusu – kā priekšpostenis Krievijas investoriem izejai uz Eiropu un otrādi – Eiropas investoriem izejai uz Krievijas plašo tirgu – ir zaudējusi tieši ģeopolitisko notikumu un tiem sekojošo ekonomisko sankciju kariņa, kā arī Krievijas rubļa vērtības krituma dēļ.

Visu rakstu Investori silda ar mazu liesmiņu lasiet 18. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.