Investors: Brexit sagremošana, visticamāk, būs ilgstošāks process

2016. gada 29. jūnijs plkst. 8:15
Autors: Jānis Šķupelis
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Ir teiciens, ka investoriem nepatīk neskaidrība, bet viņi vienkārši necieš pārsteigumus

Britu nobalsošana par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) bija pamatīgs pārsteigums, kas finanšu tirgos rezultējies ar īstenu vētru. Riska aktīvu cenas sarūk, un pamatīgas svārstības piedzīvo arī valūtu vērtības. Piemēram, eiro cena sterliņu mārciņās dažu dienu laikā «uzšāvusies augšā» par veseliem 8,3% un pārsniegusi 0,83 pensu atzīmi. Jāpiebilst gan, ka šo otrdien finanšu tirgi no Brexit šoka, šķiet, sāka nedaudz attapties, un pieauga jau pieminētās mārciņas cena, bet plusi bija vērojami lielākajos Eiropas akciju tirgos.

Vienmēr jārēķinās, ka finanšu tirgus dalībnieki uz kādiem pavērsieniem sākotnēji reaģēs visai emocionāli, un pēc kāda laika notikuma ietekme uz ekonomiku un, piemēram, konkrētiem uzņēmumiem tiks izvērtēta racionālāk. Brexit gadījumā jāņem vērā, ka šo notikumu joprojām apņem milzīga neskaidrība (kā tieši, ja vispār, briti izstāsies no ES?), un ietekme uz lielākajām tautsaimniecībām no tā, visticamāk, būs izgludināta ilgtermiņā.

Kāds sliktāks scenārijs globālajām kompānijām un pasaules ekonomikai kopumā var būt, ja Apvienotās Karalistes piemēram sekos citas ES valstis, ņemot vērā, ka dažādi protesta balsojumi, šķiet, sāk kļūt par modes tendenci. Kamēr tas tā nenotiek, pēc akcijām joprojām var saglabāties liels pieprasījums, jo alternatīvas nav ļoti pievilcīgas – obligāciju ienesīgums ir rekordzems, un arī banku depozītu procentlikmes ir tuvu nullei. Tuvākajā laikā tirgus dalībnieku riska apetīte, visticamāk, gan nebūs pārāk liela un ieguldījumu portfeļos var augt skaidras naudas īpatsvars. Brexit sagremošana, domājams, būs ilgstošāks process, un tādējādi gaidāms zināms tirgus stabilizēšanās periods, kur cenu lejupslīdi, visticamāk, pārtrauks periodiski optimisma uzplūdi.

Visu rakstu Brexit sagremošana, visticamāk, būs  ilgstošāks process lasiet trešdienas, 29.jūnija laikrakstā Dienas Bizness (9.lpp)!

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi