Finanses

Investors: BRIC akronīmu vairs nespēj pārdot

Jānis Šķupelis, 10.11.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vairs neuzticas akronīmiem; no BRIC fondiem noplūst milzu līdzekļi, raksta laikraksts Dienas Bizness.

Bieži vien, ja aplūko to, kas notiek pasaules attīstības valstu reģiona tautsaimniecībās vai vērtspapīru tirgos, lielākā uzmanība tiek pievērsta tā saucamajām BRIC (Brazīlija, Krievija, Indija, Ķīna) valstīm. Tie ir apjomīgi tirgi, kuriem tiek piedēvēts liels izaugsmes potenciāls nākotnē. Tiesa gan, pašlaik skaidrs, ka ļoti lieli izaicinājumi ir Brazīlijas un Krievijas ekonomikām. Ekonomikas izaugsmes tempi straujāk bremzējas Ķīnā. Pašlaik uz BRIC valstu fona labāk izskatās vienīgi Indija, lai gan arī šajā valsī ir nomanāmas grūtības īstenot dažādas nepieciešamās reformas. Šīs valsts IKP šā gada otrajā ceturksnī gada skatījumā iespēja pieaugt par 7%.

Zīmīgi, ka pēdējo dienu laikā no atsevišķa BRIC ieguldījumu fonda izdalīšanas, kas investīcijas veic šī reģiona vērtspapīros, atteikusies slavenā investīciju banka Goldman Sachs. Iestāde paziņojusi, ka agrāko BRIC fondu saplūdinās kopā ar plašāku attīstības valstu fondu. Šāds lēmums esot pieņemts, jo saskatāmā nākotnē neesot paredzams, ka atsevišķs BRIC valstu ieguldījumu fonds varētu nodrošināt kādu ievērojamāku aktīvu vērtības pieaugumu.

Zīmīgi, ka tieši agrākais Goldman Sachs ekonomists Džims O’Nīls savulaik (pirms 14 gadiem) izdomāja BRIC akronīmu, kas pēc tam ieguva lielu popularitāti gan citu ekonomistu, gan investoru vidū.

Jāatgādina, ka Krievijas un Brazīlijas tautsaimniecības jau ir recesijas stadijā. Savukārt Ķīnas ekonomika šogad, visticamāk, augs lēnākajos tempos kopš 1990. gada. Minētā Goldman BRIC fonda aktīvu vērtība kopš savām 2010. gada virsotnēm ir samazinājusies par 88%. Pieejamā informācija liecina, ka šī fona kopējā aktīvu vērtība 2010. gadā bija sasniegusi 842 miljonu ASV dolāru atzīmi; savukārt savā pēdējā tirdzniecības dienā tā jau bija noslīdējusi līdz 98 miljonu atzīmei.

Bloomberg aptaujātie eksperti arī izceļ, ka mazinājusies tādu investīciju produktu popularitāte, kuri kopā apvieno pilnīgi dažādu valstu aktīvus. «BRIC solīja strauju un noturīgu izaugsmi, bet pēdējo piecu gadu laikā šādu solījumu piepildīšanai mests daudz izaicinājumu. BRIC koncerts bija populārs, bet nekas nav mūžīgs,» piebilst Šveices bankas UBS analītiķi. Tiek norādīts, ka šobrīd satricinājumus piedzīvo visa uz akronīmiem bāzētā investīciju stratēģija. Pašlaik kāda attīstības reģiona akciju tirgu pastiprināti iespaidojot valstu specifiskie faktori, norāda Bloomberg. Daži ekonomisti pauž viedokli, ka jau sākotnēji BRIC apkopošana vienā produktā/akronīmā nav bijusi īpaši loģiska, jo šīs valstis ir pārāk dažādas.

Visu rakstu lasiet otrdienas laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru