Investors: Kāpuma ilgums biedē 

Bez ASV akciju korekcijas dzīvojam jau 2260 dienas , trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Jānis Šķupelis, 20.05.2015

ASV akciju tirgū buļļu tirgus (cenām ir tendence palielināties) turpinās jau 2260 tirdzniecības sesijas, kas ir ilgākais šāds laika posms kopš 1956. gada. Attēlā fonā Ņujorkas birža.

Foto: AFP/LETA

Arī šī nedēļa ASV akciju tirgū sākusies uz optimistiskas nots, kur gan šīs valsts akciju tirgus Standard & Poor’s 500 indeksa, gan Dow Jones Industrial Average vērtības sasniegušas jaunus vēsturiskos maksimumus. Akciju cenu kāpumam turpinoties, tirgū arvien vairāk tiek runāts par šādas situācijas ilgtspēju. Pašlaik daudzi tirgus dalībnieki norāda, ka cenu kritums lielā mērā būtu pat vajadzīgs un ļautu daudzus vērtspapīrus iegādāties lētāk.

Vairāki tirgus eksperti gan norāda, ka šobrīd grūti redzēt to, kas tirgus cenām varētu likt strauji samazināties - vai tieši pretēji – arī strauji pieaugt. Jāatgādina, ka ASV S&P 500 vērtības pieaugums, neskatoties uz rekordaugstajiem līmeņiem, šogad ir bijis visai lēzens – kopš decembra beigām šī tirgus indikatora vērtība ir palielinājusies par 4,2%.

Pašlaik ir populāri potenciālo korekciju lielākajos pasaules akciju tirgos sasaistīt ar gaidāmo ASV dolāra procentlikmju kāpumu, ko īstenos ASV Federālo rezervju sistēma (FRS). Tikmēr zināmu mieru tirgus dalībnieku prātos ienesuši labāki nekā gaidīts ASV kompāniju pirmā ceturkšņa peļņas rādītāji. Vidēji ASV kompāniju peļņa pirmajā ceturksnī gada skatījumā augusi par 0,5%, lai gan pirms tam tika gaidīts, ka tā saruks par 5%. Kopumā gan tik mazu peļņas pieaugumu par izcilu nosaukt nevarētu.

Katrā ziņā šobrīd tirgus dalībnieki turpina pastiprināti spriest par ASV akciju dārdzību un to, pie kā šāda situācija galu galā novedīs.

Plašāk lasiet rakstā Kāpuma ilgums biedē trešdienas, 20. maija, laikrakstā Dienas Bizness (8. lpp.)!

Jaunākais izdevums