Investors

Investors: Labāk seko indeksiem

Jānis Šķupelis, 19.05.2015

Dažādi apsekojumi liecina, ka kopējo tirgu ilgākā termiņā izdodas pārspēt vien mazai daļai aktīvo fondu pārvaldnieku. Šādu invesotru vidū ir tādi finanšu grandi kā Vorens Bafets (attēlā) un Džordžs Soross.

Foto: EPA/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pasīvā ieguldījumu stratēģija kļūst arvien populārāka

Pieejamā informācija liecina, ka pēdējo gadu laikā sliktāk veicas tiem fondu pārvaldniekiem, kuri piekopj aktīvo ieguldīšanas stratēģiju, kas būtībā nozīmē kādu konkrētu uzņēmumu akciju pirkšanu un pārdošanu. Tiesa gan, aprīlī šī tendence varētu būt mainījusies. Morningstar apkopotie dati liecina, ka to ASV ieguldījumu fondu ienesīgums, kas piekopj aktīvo ieguldīšanas stratēģiju, aprīlī vidēji bijis 2,25% apmērā (ieskaitot dividendes un pārvaldīšanas izmaksas). Šajā pašā laikā to fondu vērtība, kas kopē kādu tirgus indeksu izmaiņas, vidēji aprīlī palielinājusies par 2,2%. Jānorāda, ka ASV akciju tirgus Standard &Poor’s 500 indeksa vērtība šajā laika posmā palielinājās par 1,9%.

Tradicionālā investēšana, kuras mērķis ir kādu konkrētu akciju iegāde un turēšana, savu agrāko lomu lielā mērā zaudējusi līdz ar dažādu pasīvu ieguldījumu stratēģiju uznācienu uz pasaules finanšu skatuves.

Pašreizējās naudas plūsmas tendences liecina, ka ierindas investori arvien izteiktāk priekšroku dod tiem fondu pārvaldniekiem, kas izvēlas pasīvās stratēģijas. The Wall Street Journal raksta, ka kopš 2006. gada investori no aktīvi pārvaldītiem ASV akciju fondiem noplūdinājuši līdzekļus 700 miljardu ASV dolāru apmērā. Šajā pašā laikā aptuveni tikpat liela summa ieplūdusi pasīvi pārvaldītajos kādiem akciju indeksiem piesaistītajos fondos (ieskaitot biržās tirgotajos fondos). Sevišķi šī tendence saasinājās līdz ar finanšu krīzi 2008. gadā, kas bija pierādījums tam, ka aktīvās ieguldīšanas stratēģijas investorus tomēr nepasargā no smagiem zaudējumiem. Arī šā gada aprīlī no ASV aktīvi pārvaldītajiem fondiem (neskatoties uz to, ka šis mēnesis tiem bija veiksmīgāks) noplūduši līdzekļi gandrīz 60 miljardu ASV dolāru vērtībā. Tikmēr ASV akciju indeksu fondos ieplūduši līdzekļi 40,6 miljardu ASV dolāru vērtībā, liecina Morningstar dati.

Pasīvās ieguldījumu stratēģijas var nozīmēt, ka investīcijas var būt piesaistītas gan lielākiem, gan mazākiem biržu indeksiem, piemēram, ietverot tādu uzņēmumu akcijas, kuri darbojas dažādās tautsaimniecības jomās.

Plašāk lasiet rakstā Labāk seko indeksiem otrdienas, 19. maija, laikrakstā Dienas Bizness (9. lpp.)!