Investors: Valda bažīgs optimisms

2016. gada 04. janvāris plkst. 10:21
Autors: Jānis Šķupelis
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Pasaules ekonomika var augt straujāk; risku gan ir pietiekami daudz, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Nupat esam iesoļojuši nākamajā gadskārtā, un uz pasaules ekonomikas skatuves var iezīmēt galvenās tēmas, par kurām tuvāko mēnešu laikā tiks pastiprināti spriests. Uz pārējo fona, visticamāk, var izcelt runas par atšķirīgajiem centrālo banku monetārās politikas kursiem, zemo izejvielu cenu laikmetu, bažas par Ķīnas ekonomikas izaugsmes krietni straujāku bremzēšanos un iespējamu plašāku attīstības valstu krīzi.

Pašlaik gan ir nostiprinājies pieņēmums, ka 2016. gads globālajai tautsaimniecībai tomēr būs veiksmīgāks nekā iepriekšējais. Piemēram, Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) ekonomisti paredz, ka 2016. gada pasaules IKP palielināsies par 3,6%, kas būtu vairāk nekā 2015. gada 3,1%. Jāpiebilst, ka tas būtu ļoti tuvu vidējam rādītājam – pasaules tautsaimniecība laikposmā no 1980. gada līdz 2014. gadam vidēji (gadā) pieaugusi par 3,5%, liecina SVF apkopotie dati. Pasaules Bankas ekonomisti gan lēš, ka šogad globālā IKP pieaugums būs nedaudz lēzenāks – 3,3% apmērā.

Tiesa gan, par kādu ļoti viendabīgu pieaugumu runāt, visticamāk, nevarēs – aina ļoti atšķirīga būs dažādos reģionos.

Arī šogad Rietumvalstu pasaulē varēs runāt par tā saucamā valūtu kara elementiem, kad valstu centrālās bankas, pieņemot kādus nestandarta risinājumus, vājina vietējās valūtas kursu. Tādējādi tās mēģina palīdzēt valsts ekonomikai un šādā veidā notiek arī mēģinājumi reanimēt inflāciju. Tas gan pamatā notiek uz tirdzniecības partneru rēķina, kas attiecīgi var novest pie pretpasākumiem.

Visu rakstu Valda bažīgs optimisms lasiet 4. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu