Finanses

Investoru vidū populāras banku akcijas

Jānis Šķupelis, 10.11.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV novembra sākumā iepriecinājuši labāki darba tirgus dati, kas daudziem tirgus dalībniekiem likuši domāt, ka dolāra likmju palielināšana notiks jau šā gada decembrī, raksta laikraksts Dienas Bizness.

Līdz ar pamatīgām augstāku ASV dolāra procentlikmju gaidām pastiprinātā investoru cieņā atkal nonākušas ASV finanšu iestāžu akcijas. Jānorāda, ka augstāku procentlikmju laikos mēdz pieaugt gan banku, gan apdrošinātāju peļņa, uz ko attiecīgi liela daļa tirgus dalībnieku arī cer. Proti, augošas procentlikmes parasti iet roku rokā ar spēcīgāku ekonomiku, kas nozīmē, ka palielinās pieprasījums pēc kredītiem (par to liek domāt arī, piemēram, ASV bezdarba līmeņa samazināšanās). Tāpat augošu procentlikmju laikā mēdz palielināties kredītlikmju un depozītu likmju starpība.

ASV lielāko banku akciju vērtības mēneša laikā ir palielinājušās aptuveni par 10%. Piemēram, The Wall Street Journal ziņo, ka sevišķi populāra izvēle šobrīd ir Bank of America vērtspapīri (šīs ASV bankas akcija mēneša laikā pieaugusi aptuveni par 15%).

Ne visi gan uzskata, ka straujāks banku akciju vērtības pieaugums būtu adekvāts. Šādi analītiķi atgādina, ka ASV Federālo rezervju sistēma dolāra procentlikmes paaugstinās no rekordzemiem līmeņiem un, visticamāk, likmju palielināšanas cikls būs visai lēzens (līdz ar to banku akciju cenas esot aizskrējušas laikam pa priekšu). Pašlaik ASV dolāra bāzes likme noteikta 0 līdz 0,25% koridorā.

Pašlaik tiek lēsts, ka vēl viena dolāra likmju palielināšana, visticamāk, notiks vairākus mēnešus pēc pirmā šāda FRS soļa. Vairums ekonomistu uzskata, ka FRS monetārās politikas noteicēji būs pacietīgi, kur tiks vērots, kā uz likmju palielināšanu reaģē gan ASV tautsaimniecība, gan visa globālā ekonomika (FRS var, piemēram, sajust, ka globālā nestabilitāte ir drauds arī ASV tautsaimniecībai). Ļoti svarīgi šajā ziņā būs, kādi izrādīsies ASV ekonomiku raksturojošie rādītāji pirmajos mēnešos pēc likmju paaugstināšanas.

Pēdējo nedēļu laikā visai strauji augstāk ceļo arī ASV obligāciju ienesīgums. Piemēram, ASV 10 gadu termiņa obligāciju ienesīgums šīs nedēļas sākumā sasniedza 2,35% atzīmi (pagājušā mēneša vidū tas atradās pie 1,98% atzīmes).

Komentāri

Pievienot komentāru