Izdrukāt metālu

2017. gada 24. oktobris plkst. 11:56
Autors: Anda Asere
Dalies ar šo rakstu

Priekšstatu par metāla 3D printēšanas iespējām ir radījusi plastmasas druka, taču vēl daudz jāstrādā ar stereotipu kliedēšanu šīs tehnoloģijas izmantošanā industriāli, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

«Ja salīdzinām 3D druku ar citām metālapstrādes tehnoloģijām, būtiskā atšķirība ir tā, ka šī nav iekārta, kas tiek uzstādīta, lai darītu vienu procesu ilgu laiku, lielā skaitā. 3D drukas iekārtas ir elastīgas izmantošanā, tās spēj pielāgoties attiecīgajam produktam – ja detaļu pareizi uzzīmēs, iekārta to izdrukās gan vienā, gan simt eksemplāros,» skaidro Inga Žilinska, SIA Rolands Moisejs mārketinga vadītāja.

SIA Rolands Moisejs nodarbojas ar iekārtu piegādi metālapstrādes uzņēmumiem. Lai izprastu, kas notiek rūpnieciskajā sektorā un labāk varētu sadarboties ar tā uzņēmumiem, kompānija ir aktīvi darbojusies ražošanā. Pirms četriem gadiem SIA Rolands Moisejs iesaistījās 3D printeru ražošanā uzņēmumā MassPortal. «Tas bija liels eksperiments, jo šī tehnoloģija bija jauna, mēs šajā jomā taustījāmies. Izstrādājot 3D printeri no prototipa līdz sērijveida produktam, guvām lielu pieredzi. Kad mūsu ilggadējais sadarbības partneris Trumpf rādīja lāzera 3D printeri metālam, loģisks bija uzņēmuma lēmums piedāvāt arī šo produktu Latvijā. Šobrīd mums nākas lauzt stereotipus, ka tas nav tikai prototipēšanai, bet var radīt kvalitatīvas un funkcionālas metāla detaļas. Pagaidām šķiet, ka lauzt stereotipus ir vieglāk, nekā radīt pilnīgi no jauna šo vidi,» klāsta I. Žilinska.

Metāla 3D druku izmanto, piemēram, arī aviācijā, drukājot turbīnu lāpstiņas. «Viena no lielākajām aviosabiedrībām pasaulē ir aprēķinājusi, ka, izmantojot ar 3D printeri drukātas drošības jostu sprādzes, kas ir ārkārtīgi sarežģīts produkts no daudzām salīdzinoši smagām detaļām, var ieekonomēt miljonus, patērējot mazāk degvielass, jo šie produkti ir vieglāki. Ar 3D druku šo detaļu var radīt vienkāršāku un vieglāku,» stāsta I. Žilinska.

Visu rakstu Izdrukāt metālu lasiet 24. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu