Izglītības reforma apdraud privātos bērnudārzus

Autori: Dace Skreija, speciāli DB
2017. gada 16. augusts plkst. 8:29

Privāto dārziņu nākotnes attīstības plānus šobrīd bremzē ideja par sešgadnieku laišanu skolā, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Jau vēstīts, ka Izglītības un zinātnes ministrija ir sagatavojusi izmaiņas Vispārējās izglītības likumā, kas citā starpā paredz arī sešgadniekus skolā; tās varētu tikt pieņemtas valdībā līdz septembrim. «Ja beigās tiešām pieņems šādu lēmumu, daudziem privātajiem dārziņiem būs jāslēdz sava darbība, jo tad vairs nebūs rindu. Piemēram, Rīgā rindā uz dārziņiem ir aptuveni tūkstotis bērnu, tad no bērnu dārziem noņemot vienu gadu un pārnesot to uz skolu, 1. klasēs ir ap 20 tūkstošiem bērnu, rindu vairs nebūs, un nebūs arī līdzfinansējuma. Paliks vien daži privātie dārziņi ar tradīcijām, ar savu vietu tirgū, par kuriem vecāki gribēs un varēs maksāt. Protams, lielākā daļa vecāku nevar maksāt tādu naudu, un privātie bērnudārzi pamatā beigs eksistēt,» uzsver Neatkarīgās izglītības biedrības valdes priekšsēdētāja un Patņa līdzīpašniece Zane Ozola.

Šā gada 1. janvārī privātajos bērnudārzos skolojās 7 tūkstoši bērnu, kas ir par 11% vairāk nekā mācību gadam sākoties. 2016. gada 1. septembrī privātos bērnu dārzus apmeklēja 6,3 tūkstoši bērnu. Salīdzinājumam pašvaldību dārziņos skolojas 75,5 tūkstoši bērnu, Latvijā kopumā, skaitot kopā pašvaldību un privātos dārziņus, – 82,5 tūkstoši. «Pēdējos gados privātās pirmsskolas Latvijā ir strauji attīstījušās, to būtiski ietekmējusi pašvaldību nespēja nodrošināt pirmsskolas izglītības pieejamību visiem konkrētajā teritorijā dzīvojošajiem bērniem vecumā no 1,5 gadu vecuma,» skaidro Latvijas Privāto pirmsskolu biedrības un bērnu dārza CreaKids vadītāja Daina Kājiņa.

Visu rakstu Nozari paliek zem sitiena lasiet trešdienas, 16.augusta laikrakstā Dienas Bizness!