Izstrādā videi draudzīgas lidmašīnas vīziju

2006. gada 06. novembris plkst. 16:26

Lielbritānijas un ASV pētnieku grupa izstrādājusi revolucionāri jaunu lidmašīnas dizainu (SAX-40), kas varētu dot būtisku ieguldījumu ar lidmašīnu darbību saistīto klimata pārmaiņu novēršanā, ziņo BBC News.

Oficiāli šis dizains tiek dēvēts par "saplūstošo spārnu". Lidmašīnas korpuss ir ķīļveidīgs, tai nav astes. Pēc šāda modeļa uzbūveta lidmašīna būtu gan klusāka, gan patērētu par 35% mazāk degvielas nekā jebkura no pašreizējām lidmašīnām.

Neraugoties uz visiem šī dizaina plusiem, patlaban tomēr nav zināms, vai SAX-40 jebkad tiks uzbūvēta. Kopš 1957, kad notika pirmais Boeing 707 lidojums, aviokompānijas ir veikušas ļoti nelielas izmaiņas lidmašīnu izskatā, kas galvenokārt skaidrojams ar ekonomiskiem apsvērumiem un risku. Piemēram, Boeing 747 radīšana 1968.gadā noveda kompāniju Boeing nopietnās finansiālās problēmās, jo pieprasījums pēc šī modeļa neatbilda plānotajam. Lai izdzīvotu, kompānija bija spiesta samazināt darbinieku skaitu no 100,000 uz 38,000. Arī kompānija Airbus cietusi finansiālus zaudējumus, pateicoties modelim A380. Līdz ar to pētnieki secinājuši, ka agrākais iespējamais laiks, kad šādu lidmašīnu varētu redzēt pārvadājam pasažierus, ir 2030.gads.