Izveidojot jaunu koģenerācijas staciju, Preiļu iedzīvotājiem sola lētākus siltuma tarifus 

Otrdien, 30. aprīlī, uzņēmums Seces koks Preiļos atklās jaunu šķeldas koģenerācijas staciju, kuras izveide Preiļu iedzīvotājiem samazinās siltuma tarifus, informēja uzņēmuma pārstāvji.

Žanete Hāka, 26.4.2013

Preiļu koģenerācijas stacijas izveidē kopumā ieguldīti 4,52 miljoni latu, no kuriem 3,16 miljoni ir bankas Citadele piešķirtais finansējums, bet atlikusī summa ir uzņēmuma pašu kapitāls. Papildus ir piesaistīts «Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta» līdzfinansējums, kas pēc tā saņemšanas samazinās kredīta atlikumu.

«Mūsu galvenais mērķis ir nodrošināt stabilas siltuma piegādes Preiļu pilsētas iedzīvotājiem. Elektrības ražošana ir tikai rīks, ar ko palētināt siltuma cenu. Pensionāri, kas ir visjūtīgākā sabiedrības daļa, par elektrību maksā vidēji desmit latus mēnesī, toties par siltumu ziemas mēnešos ir jāmaksā 60-100 latus mēnesī. Uzreiz var redzēt, kā siltumu tarifu samazināšana var atvieglot ģimenes budžetu,» stāsta SIA Seces koks vadītājs un viens no īpašniekiem Ēriks Fricsons. «Šķeldas koģenerācijas stacijai iegādājāmies pašas modernākās iekārtas no Austrijas un Itālijas. Galvenā atšķirība no analogiem ir šo iekārtu spēja strādāt ar vissliktākās kvalitātes šķeldu. Tādas tehnoloģijas koģenerācijas stacijas pārsvarā tiek izvietotas lielās pilsētās, aizstājot vecās katlu mājas.»

«Patlaban Preiļu pilsētā siltumapgāde ir sadalīta divos lielos lokos. Vienā no tiem siltumenerģiju piegādā AS Preiļu Siers, kas pārdod siltumu par 36 LVL/MWh. Otrā lokā līdz šim piegādi veica SIA Preiļu saimnieks ar ražošanas tarifu 25 LVL/MWh, bet tagad lielāko daļu no siltuma centrālajā katlu mājā SIA Seces koks piegādās par 21 LVL/MWh. Papildus pie ražošanas tarifa klāt ir jārēķina pārvades un realizācijas tarifu izmaksas. Rezultātā pilsētas iedzīvotājiem, kas saņem siltumu no centrālās katlu mājas loka, būs zemāki siltuma tarifi,» stāsta Preiļu novada mērs Aldis Adamovičs

Koģenerācijas stacijā, dedzinot šķeldu, tiks ražota siltuma enerģija, kas būs aptuveni 75% no visa saražotā, un elektroenerģija. Koģenerācijas stacijas elektriskā jauda ir 1,15 MW. Degkameras siltuma jauda ir 5,5 MW. Saražoto siltuma enerģiju Seces koks pārdos pašvaldības uzņēmumam Preiļu saimnieks, kas nodrošina siltumapgādi daļā Preiļu pilsētas. Savukārt elektroenerģiju Seces koks pārdos energoapgādes uzņēmumam Latvenergo.

Līdz šim uzņēmums Seces koks nodarbojās ar apaļkoku un zāģmateriālu sagatavošanu, žāvēšanu un tirdzniecību, taču turpmāk par uzņēmuma pamatnodarbošanos plānota siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošana.

Db.lv jau rakstīja, ka koģenerācijas stacija ar 1,15 megavatu jaudu, ko pagājušā gada nogalē Preiļos uzbūvējusi SIA Seces koks no Aizkraukles, kļuvusi par asu diskusiju objektu, kas tikšot izmantots arī vēlēšanās. Tā, piemēram, uzņēmējs Aigars Zīmelis izteicies asi: «Koģenerācijas stacija ir pilnīgs absurds, tā matemātiski nav pamatota, diskusijas vispār nav bijis un arī tagad nav. Vai kāds ir dzirdējis, ka Preiļos pietrūkst siltuma? Kāda velna pēc mēs viņus laidām iekšā pilsētā?»  

Tevi varētu interesēt

Preiļu uzņēmumu sarakstā akciju sabiedrība Preiļu siers apgrozījuma ziņā citiem ir tālu...

Nepieciešama reģionālā programma pierobežas specifisko problēmu risināšanai,...

Preiļos otrdien ielikti pamati 1,15 megavatu (MW) jaudīgas biomasas koģenerācijas stacijai, kuras...

Nepalaid garām

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

GEFCO grupa, kas nodrošina transporta un loģistikas risinājumus industriālajiem klientiem,...

Liepājas Metalurgam būs jāpiesaista stratēģiskais investors un patlaban ir novērota zināma investoru...

Pļaviņu hidroelektrostacija varētu pārgāzt trīs reizes vairāk ūdens nekā šopavasar,...

Jauns padomes sastāvs reģistrēts graudu pārstrādes uzņēmumam AS Rīgas Dzirnavnieks, liecina Lursoft...

Šodien AS Liepājas metalurgs akcionāri Sergejs Zaharjins un Ilja Segals ir vērsušies...

Latvijas piensaimnieku kooperatīvs Latvijas Piens spēris pirmo nozīmīgo soli siera tirgus segmenta...

Vēstulē valdības pārstāvjiem AS Liepājas Metalurga akcionārs Kirovs Lipmans norādījis, ka ir...

Noslēdzies AS Latvenergo izsludinātais konkurss par jaunas norēķinu sistēmas ieviešanu,...

Pagājušajā gadā SIA Daudznozaru kompānija Daugava apgrozījums sarucis līdz 2,169 miljoniem...

VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) prezidents Uģis Magonis kopumā atzinīgi vērtē  Satiksmes...