Finanses

Izvēles nedarīt neko vairs nav

Jānis Šķupelis, 14.09.2023

Ziemeļu Investīciju bankas prezidents un izpilddirektors Andrē Kūsveks.

Foto: Aivars Liepiņš, Dienas mediji

Jaunākais izdevums

Kādus kreditēšanas caurumus Latvijā aktīvāk var palīdzēt aizpildīt Ziemeļu Investīciju banka, DB liek noprast tās prezidents un izpilddirektors Andrē Kūsveks. Viņš pauž cerību, ka bankas biroja atvēršana Rīgā sniegs pārliecību arī citiem investoriem, lai tie viņiem sekotu.

Fragments no intervijas

Ko domājat par procentu likmju pieaugumu? Vai domājat, ka esam ļoti tuvu šī likmju paaugstināšanas cikla beigām?

Te es atkal varu tikai atspoguļot, kam tic tirgus. Mēs noteikti dzirdam signālus, ka tuvojas likmju kāpuma beigas. Vai vēl būs viena vai divas šādas likmju audzēšanas, mēs nezinām. Daudz ko noteiks kopējā makroekonomiskā situācija. Inflācija ir viena lieta, un otra lieta, protams, ir ekonomikas izaugsme. Kamēr Centrālajai bankai nepieciešams koncentrēties uz cenu stabilitāti, valdībām nepieciešams domāt par izaugsmi.

Varbūt jau tagad likmes ir pārāk augstas?

Tā ir interesanta diskusija. Mums bija valdes sēde, kur kāds pacēla jautājumu par likmju normalizēšanos. Bet nav tādas lietas kā normāls to līmenis. No vienas puses, ir skaidrs, ka nauda, tāpat kā nekustamais īpašums un arī enerģija, ir aktīvs. Aktīviem nepieciešama cena, un naudai cena ir procentu likme. Varam atskatīties atpakaļ uz periodu, kas sākās pēc iepriekšējās finanšu krīzes, kad bāzes likme Eiropā saruka līdz negatīvai teritorijai. Un tas nebija normāli! Daļēji, ja runā par normālām likmēm, tad vēsturiski mēs neko tagad nepārsniedzam.

Bet laiki jau tika nodēvēti par jauno normālo.

Jā, iespējams. Bet es teiktu, ka bāzes likme, vērtējot vēsturi, pie 4% ir relatīvi normāla. Tā, protams, izskatās ļoti augsta, ja to salīdzina ar jebkuru periodu iepriekšējos 15 gados. Lielais jautājums ir tas, vai ekonomikas izaugsme spēs tam turēt līdzi, cilvēki saglabās darbu un mājsaimniecības un uzņēmumi spēs apkalpot savus parādus. Domāju, ka tie ir lielāki jautājumi par to, kāda ir nominālā procentu likme.

Un vai spēs turēt līdzi?

Jaunākās ziņas ir labākas, nekā gaidīja kritiķi. Mēs neesam arī redzējuši lielu ietekmi uz darba tirgu. Ja patiešām kāds gribētu vienkāršot makroekonomiku, viņš varētu teikt, ka ir trīs lietas, kurām vajadzētu būt starp 2 un 5 procentiem. Vajadzētu būt inflācijai 2% apmērā un ekonomikas izaugsmei 5% apmērā. Savukārt bezdarba līmenim vajadzētu atrasties kaut starp abiem šiem mērījumiem.

Kas jums patīk Latvijā, ja ņem vērā mūsu investīciju klimatu un ekonomiku? Un kas varbūt ne tik ļoti?

Latvija ir mūsu dalībvalsts. Mums patīk visas mūsu dalībvalstis! Tas ir kā ar bērniem, kad viens no tiem nevar patikt vairāk par otru. Latvija ir svarīga valsts, un tās ģeogrāfiskais novietojums to padara pat vēl svarīgāku. Baltijas kontekstā tā ir pa vidu. Rīga ir lielāka pilsēta. Tai ir arī labākā savienojamība, ja vērtē šādu gaisa savienojamību. Lidojumiem no Rīgas šobrīd ir vairāk opciju, ja salīdzina ar Viļņu un Tallinu. Mēs arī skatīsimies, kā šo savienojamību uzlabos Rail Baltica – gan pasažieru, gan kravu satiksmes ziņā. Latvija un pārējās divas Baltijas valstis ir svarīgas arī saistībā ar faktu, ka pasaule tagad ir pamatā sadalījusies. Mēs visi atrodamies pie Eiropas Savienības robežas ar Krieviju un Baltkrieviju. Šajā kontekstā uzmanība, ko pelnījušas Baltijas valstis, ir būtiski lielāka, nekā liktu domāt to ekonomiku un iedzīvotāju skaita apmērs. Esam manījuši, ka politiskajās diskusijās Baltija pēdējā pusotra gada laikā ir daudzkārt vairāk sadzirdēta – sevišķi, ja salīdzina ar to, kā bija agrāk.

Visu rakstu lasiet 12.septembra žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!

Abonē arī digitāli!

Komentāri

Pievienot komentāru
Bankas

Ziemeļu Investīciju banka atklājusi reģionālo biroju Rīgā

Db.lv, 24.08.2023

Ziemeļu Investīciju bankas direktoru valdes pārstāve Līga Kļaviņa un NIB prezidents un izpilddirektors Andrē Kūsveks.

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ziemeļu Investīciju banka ("Nordic Investment Bank" jeb NIB) ceturtdien atklājusi savu reģionālo biroju Rīgā, informē NIB.

Sākotnēji NIB jaunais birojs kalpos kā darba un tikšanās vieta, un vēlākā posmā tas kļūs par reģionālo biznesa centru, kas stiprinās sadarbību starp banku un tās klientiem Baltijas valstīs.

Biroja atvēršana atbilst NIB stratēģijai palielināt investīcijas Baltijas valstīs, kas līdz šim ir bijis mazāk apkalpots tirgus segments. Izveidojot Baltijas reģionālo centru, NIB mērķis ir paplašināt kreditēšanu Baltijas privātā sektora uzņēmumiem.

“Rīga ir ideāla vieta mūsu reģionālajam centram – tā pastiprinās bankas investīcijas un redzamību Baltijas valstu reģionā, kā arī Rīga nodrošina izcilus avio savienojumus uz Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm. Mēs esam pateicīgi Latvijas valdībai par uzņemšanu un veiksmīgo sadarbību jau no brīža, kad atklājām savus plānus šeit izveidot bankas reģionālo centru,” komentē NIB prezidents un izpilddirektors Andrē Kūsveks.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness izdevums #37

DB, 12.09.2023

Dalies ar šo rakstu

Sadarbībā ar interesentiem (produktu pircējiem) Latvijas Finieris ir gatavs veidot straujāku attīstību un ir atvērts sadarbībai ne tikai saistībā ar meža nozares produktiem, bet izskata arī iespējas ieguldīt ārpus sava tradicionālā produkta — saplākšņa.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta a/s Latvijas Finieris valdes loceklis Mārtiņš Lācis.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 12.septembra žurnālā lasi:

Statistika

Aug elektroauto pieprasījums, infrastruktūra atpaliek

Tēma

Saplāksnis - nemainīgi viena no Latvijas svarīgākajām eksporta precēm

Aktuāli

Krieviem pārdodam šņabi, pērkam degvielu

Finanses

Izvēles nedarīt neko vairs nav. Ziemeļu Investīciju bankas prezidents un izpilddirektors Andrē Kūsveks

Komunikācija

Uzņēmēju fokusā – uzticības veidošana

Nafta

Komentāri

Pievienot komentāru