Pārtika

Jābūt gataviem atgriezties Krievijā

Sandris Točs, speciāli DB, 14.04.2016

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

«Krievijā mums jābūt gataviem atgriezties pusstundu pēc tam, kad atcels embargo,» saka Latvijas Zivrūpnieku savienības prezidents Didzis Šmits

Fragments no intervijas:

Šprote iziet ārpus tradicionālajiem tirgiem?

Ja kāds pirms pieciem gadiem man teiktu, ka šprote iegūs stabilu vietu Japānas tirgū... Ar viņu zivju ēšanas tradīcijām! Ar viņu noslēgtību pret importu! SIA Gamma-a pierādīja pretējo. Japāna šobrīd ir tirgus ārpus tradicionālajiem tirgiem, kas visātrāk aug. Mēs ejam aktīvāk arī ASV tirgū, Ķīnā un citur. Ir mīts, ka Krievijā ir sarežģīti, bet Rietumu pasaulē viegli. Protams, ka Krievijā ir savas problēmas, bet mūs tur pazina gadsimtu. Uzticības līmenis Latvijā ražotam produktam tur bija un ir visaugstākais. Arī savstarpējās biznesa saites bija stabilas, neviens neizvirzīja īpašus nosacījumus pret mums, bet bieži vien ticēja uz godavārda. Jāsaprot, ka rietumos mūs neviens negaida, bet tas nenozīmē, ka tur nevar ieiet. Var! Mums ir vairāki izcili piemēri. Taču tās pūles, lai pārliecinātu klientu, ka mēs spējam saražot tādas pašas un labākas kvalitātes produktus kā rietumos! Mums liekas, ka mūs uztver kā rietumu daļu, bet bieži tie ir maldi, kad nokļūst līdz praktiskām lietām. Bet viss strauji mainās, visa veida nedrošība šodien strauji pārceļas uz Eiropas rietumiem. Tas ir jāizmanto. Mums valstiskā līmenī jāreklamē Latvija nevis kā «valsts, kura dzied», bet kā valsts, kur ir droši un izdevīgi veidot biznesu un kur jau ir moderna rūpniecība. To, ka mēs mākam dziedāt, viņi uzzinās tāpat, bet ne tāpēc viņi pārcels rūpnīcu pie mums.

Respektīvi, jaunu tirgu iegūšana ir laikietilpīgs process.

Laikietilpīgs un arī mākslīgu barjeru pilns. Mēs trīs gadus cenšamies iegūt Brazīlijas eksporta sertifikātu, mūsu cilvēki PVD pie tā strādā, bet šis process joprojām nav beidzies. Mums ir klients, produkts, bet mēs to nevaram nosūtīt, jo mums nav Brazīlijas dokumenta, kas atļautu mums to ievest. Jo valsts sevi sargā, neskatoties uz to, ka mēs Brazīlijas tirgus apjomam esam nekas. Jo tā politika ir nevis kādu ielaist, bet nelaist, cik ilgi vien var. ASV ir citādi. Ir produktu sertificēšanas sistēma, bet katram produktam to iziet prasa gadu līdz divus.

Tāpēc teikt, ka nevajadzēja pelnīt Krievijā, ir liela muļķība. Jā, šodien bez Krievijas ir jāizdzīvo, jāatrod risinājumi. Ilgtermiņā vērtējot, nozare no krīzes iznāks stiprāka. Taču ir jābūt gataviem atgriezties Krievijā, līdzko šāda iespēja būs.

Visu interviju Jābūt gataviem atgriezties Krievijā lasiet 14. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.