Jāierēķina kredīta sadārdzināšanās

2018. gada 20. septembris plkst. 7:18
Autors: Elīza Grīnberga - speciāli DB
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

Aizvien vairāk pieteikumu – privātmājas iegādei vai būvniecībai.

Privātpersonu pieprasījums pēc mājokļu kredītiem pieaug, taču liels stimuls tam ir valsts mājokļu atbalsta programmas. Kā liecina banku speciālistu novērojumi, aizvien vairāk cilvēku sniedz pieteikumus privātmāju iegādei vai būvniecībai. Tajā pašā laikā, ņemot aizdevumu, tos mudina paturēt prātā, ka nākamajā gadā procentu likmes varētu paaugstināties, taču eksperti lēš, ka tas notiks pakāpeniski.

Ņemot mājokļa kredītu, jārēķinās, ka tik lēts tas nākotnē vairs nebūs. Teju desmit gadus Euribor bāzes procentu likmes ir turējušās vēsturiski zemā līmenī, taču ekonomika pasaulē pamazām sāk atkopties un centrālās bankas piesardzīgi vai citas ne tik piesardzīgi sāk domāt vai jau ceļ bāzes procentu likmes, kas ietekmē kredīta maksājumus arī konkrētajā valūtā. Mājokļa kredītu aizņēmēji ņem ilgtermiņā, tādēļ tiem ir jādomā, vai to varēs atmaksāt, arī ja mēneša maksājums pieaugs.

Tā jūnijā Eiropas Centrālā banka (ECB) paziņoja, ka tās galvenās procentu likmes pašreizējā līmenī saglabāsies vismaz līdz 2019. gada vasarai. Lai gan šis plāns ir atkarīgs no apstākļiem ekonomikā, jānotiek kaut kam īpašam, lai tas tiktu mainīts, uzskata SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis. ECB ziņojums atkal bija kompromisu kombinācija ar mērķi apmierināt gan stingrās, gan brīvās politikas atbalstītājus. ECB formulējums norāda, ka kāpums tiks īstenots tikai pēc 2019. gada vasaras vai deviņus mēnešus pēc programmas beigām. 2019. gada beigās ECB palielinās noguldījumu procentu likmi bankām līdz -0,25% un refinansēšanas likmi līdz 0,25%.

ECB turpinās celt likmi, un 2020. gada beigās tā sasniegs 0,75%. Līdz ar to var pieņemt, ka nekādu būtisku pārmaiņu eiro kredītu maksājumiem tuvākā gada laikā nebūs, lēš eksperts, piebilstot, ka arī turpmākās pārmaiņas solās būt patiešām pakāpeniskas. Tomēr tās iezīmē augšupejošu tendenci. Bankas, izvērtējot aizņēmēju ienākumus, ņem vērā arī iespējamo likmju paaugstināšanu un analizē potenciālā kredītņēmēja maksātspēju nākotnē, uzsver banku pārstāvji.

Visu rakstu Jāierēķina kredīta sadārdzināšanās lasiet ceturtdienas, 20.septembra laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu