Jau sākusies cūku izkaušana un fermu likvidācija Latvijā

2011. gada 11. aprīlis plkst. 10:35
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Tā kā cūkkopības nozare patlaban strādā ar katastrofāliem zaudējumiem, tad, lai turpmāk neradītu milzīgus zaudējumus cūku audzētājiem, daļa zemnieku sākusi fermu likvidāciju vai ražošanas samazināšanu, paturot tikai sivēnmātes.

Par to liecina Lauksaimniecība tirgus veicināšanas centra (LTVC) rīcībā esošā informācija. Šāda situācija izveidojusies tāpēc, ka cūkgaļas ražošanas izmaksas ir pieaugušas, jo barības cena, kas veido ap 65% no cūkgaļas pašizmakas gada laikā ir gandrīz dubultojusies, pieaugušas arī energoresursu un citas cenas, bet cūku iepirkuma cena ir saglabājusies stabila.

«Situācija cūkkopības nozarē patlaban tiešam ir ļoti sarežģīta un daudz neatšķiras no situācijas piensaimniecībā 2009.gada sākumā. Ir būtiski pieaugušas gandrīz visas cūkgaļas ražošanai nepieciešamo resursu cenas sākot no barības un beidzot ar elektrības cenām, bet cena par kādu var pārdot cūkas ir palikusi nemainīga. 2009.gadā toreizējā valdība un Zemkopības ministrija piensaimniekiem krīzes pārvarēšanai piešķīra 27 milj.Ls. Nekas neliecina, ka šogad cūkkopji varētu saņemt līdzvērtīgu atbalstu. Patlaban priekšroka ir tiem cūkaudzētājiem, kas paši audzē graudus lopbarībai. Tiem, kas šo krīzi pārdzīvos, turpmāk lielāku uzmanību vajadzētu pievērst ilglaicīgiem sadarbības līgumiem ar barības piegādātājiem, kooperācijas attīstībai, lai kopīgi iepirktu ražošanas resursus un mēģinātu apvienoties eksporta tirgu iekarošanai,» skaidro LTVC vadītāja Ingūna Gulbe.

Latvijas iepirkuma cenas caurmērā atbilst ES lielāko ražotājvalstu līmenim, tomēr Dānijā, Polijā un Holandē cenas ir zemākas. Latvijas cūkgaļas tirgus joprojām ir neviendabīgs. Patērētāju pieprasījumu pēc nepārstrādātas cūkgaļas gandrīz pilnā mērā apmierina vietējais piedāvājums par relatīvi augstām cenām, savukārt pārstrādei vietējās cūkgaļas cenas ir par augstu, un izejmateriāls tiek importēts par zemākām cenām, skaidro I. Gulbe. Samazinoties iedzīvotāju pirktspējai, vietējā tirgū veidojas piedāvājuma pārpalikumi. Eksporta konkurētspēja augsto cenu un niecīgā apjoma dēļ ir zema, tādējādi cenas vietējā tirgū nepieaug. Cūkgaļas imports pēdējo gadu laikā ir stabils - ap 30 tūkstošu t apmērā. Trešā daļa cūkgaļas tiek ievesta no Polijas, gandrīz trešā daļa - no Vācijas. Nozīmīgs ir arī imports no Igaunijas, Dānijas un Lietuvas. Gaļas eksports tradicionāli ir neliels un nepārsniedz 2 000 t. Eksports notiek tikai uz Lietuvu un Igauniju. Dzīvu cūku eksports, galvenokārt uz Krieviju, pastāvīgi palielinās un pārsniedz 10 tūkstošus tonnu.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi

Populārākās ziņas

Nepalaid garām