Atkritumu apsaimniekošana

Jauna ēra plastmasas dzīvē

Elīna Pankovska, 20.02.2018

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Ieguldot naudu pētniecībā un jaunu materiālu radīšanā, tuvākajos 12 gados, iespējams, viss Eiropā saražotais plastmasas iepakojums būs otrreiz pārstrādājams

Ar tādiem plāniem nākusi klajā Eiropas Savienība, lai samazinātu plastmasas radīto piesārņojumu, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Šobrīd ir pieņemta pirmā Eiropas mēroga stratēģija attiecībā uz plastmasu, un tā ir daļa no pārejas uz izteiktāku aprites ekonomiku. Saskaņā ar plāniem iecerēts, ka līdz 2030. gadam tiks panākts, ka visi Eiropas Savienībā tirgū laistie plastmasas iepakojumi ir pārstrādājami, kā arī tiks samazināts plastmasas izstrādājumu patēriņš un ierobežota mikroplastmasas tīša izmantošana. Eiropas iedzīvotāji katru gadu rada 25 milj. tonnu plastmasas atkritumu, bet pārstrādei tiek savākti mazāk nekā 30%. Visā pasaulē plastmasas atkritumi veido 85% no pludmaļu piedrazojuma, liecina Eiropas dati.

Eiropa plāno palielināt finansējumu izpētes projektiem, lai attīstītu plastmasas produktus, kurus iespējams labāk pārstrādāt. Jāatgādina, ka Eiropas Komisija 2015. gada decembrī pieņēma vērienīgu aprites ekonomikas paketi un jaunā stratēģija ir daļa no tās.

Plastmasa nonāk pat cilvēku plaušās un uz viņu vakariņu galda, turklāt gaisā, ūdenī un pārtikā esošās mikroplastmasas ietekme uz cilvēku veselību nav zināma, norādīts Eiropas ziņojumā. Pieņemtās stratēģijas mērķis ir mainīt veidu, kā plastmasas produkti tiek izstrādāti, ražoti, izmantoti un pārstrādāti Eiropas Savienības teritorijā.

Visu rakstu Jauna ēra plastmasas dzīvē lasiet 20. februāra laikrakstā Dienas Bizness.