Jauni griesti mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem

2017. gada 21. decembris plkst. 8:04
Sadaļa: Nodokļi
Dalies ar šo rakstu

2018. gads atnesīs lielāku nodokļu slogu un jaunus ierobežojumus, virkne uzņēmumu šo režīmu pametīs, savukārt citi tajā metīsies iekšā, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Lai arī atšķirībā no pērnā gada nogales, kad mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem strauji tika mainīti nosacījumi (atcelts minimālais fiksētais valsts sociālās apdrošināšanas maksājums par katru darbinieku, taču vienlaikus palielināta nodokļa likme, ko maksā no neto apgrozījuma), šogad viss ir skaidrs jau kopš augusta. Paši MUN maksātāji atzīst, ka nākamajā gadā netiek plānotas tik negatīvas izmaiņas, ar kādām bija jācīnās iepriekšējo divu gadu decembros, taču situācija ar šī nodokļa maksātājiem ir līdzīga kā ar visu nodokļu reformu – nav pavisam slikti, salīdzinot ar esošo sistēmu, bet ne arī būtiski labāk.

Valdošie politiķi MUN maksātājiem šogad ir būtiski samazinājuši neto apgrozījuma griestus, jo līdzšinējo 100 000 eiro vietā tie būs divarpus reizes zemāki – tikai 40 000 eiro apmērā. Pēc Valsts ieņēmumu dienesta datiem, vairāk par 40 000 eiro apgrozījums ir tikai 1639 MUN maksātājiem, un faktiski šie neto apgrozījuma griesti skar tikai 3,9% no visiem MUN maksātājiem. Savukārt nedaudz vairāk par 96% MUN maksātāju būtībā šie griesti nav ietekmējošs faktors.

«Tas nav daudz, un, pat pieņemot, ka tendence saglabāsies līdzīga, šis skaitlis varētu izaugt vēl par 1–2%, sasniedzot ap 6%. Tas ir salīdzinoši neliels skaits, līdz ar to uzskatu, ka apgrozījuma samazinājums nemaz tik lielu iespaidu neatstās,» secina nodokļu eksperte un MUN maksātāja Agnese Pastare. Viņa atceras, ka savulaik, piedaloties nodokļu reformas ietvaros iecerēto MUN režīma izmaiņu apspriešanā, plānotais uzņēmumu skaits, rēķinot pēc apgrozījuma virs 40 000 eiro, bija pat lielāks – ap 10%. «Jāatceras, ka savulaik MUN režīms tika izveidots, lai iedotu handikapu uzsācējiem, līdz ar to ir tikai loģiski, ka, sasniedzot zināmu apgrozījuma slieksni, nodokļu slogs pieaug,» norāda A. Pastare.

Visu rakstu Jauni griesti mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem lasiet 21. decembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu