Jaunieši krāj savam mājoklim, automašīnai vai citam lielākam pirkumam 

Lielākā daļa (61%) 18-25 gadus veci jaunieši Latvijā krāj naudu konkrētam mērķim – liecina SEB bankas veiktā aptauja Baltijas valstīs. Igauņu un lietuviešu jaunieši ir nedaudz aktīvāki krājēji – apstiprinošu atbildi snieguši attiecīgi 76% Igaunijā un 78% no aptaujātajiem jauniešiem Lietuvā.

Dienas Bizness, 19.10.2015

Populārākais iemesls, kādēļ Latvijas jaunieši krāj naudu, ir vēlme veikt kādu lielāku pirkumu, iegādāties savu mājokli vai automašīnu. Neliela daļa jauniešu atbildējuši, ka krāj līdzekļus savām kāzām.

Aptaujas dati liecina, ka Latvijā ir vismazākais jauniešu skaits, kuri veic uzkrājumus nākotnes mērķiem – ar šādu rīcību izceļas vien seši no desmit aptaujātajiem jauniešiem. Taču, to jauniešu vidū, kuri uzkrāj naudu, visbiežāk krāj lielākiem pirkumiem, piemēram, datoram un mobilajam tālrunim - 18% Latvijā, 21% Lietuvā un 23% Igaunijā. Otrs kārotākais mērķis Latvijā ir mājokļa iegāde – šim mērķim krāj 12% Latvijas, 13% Igaunijas un 22% Lietuvas jaunieši. Trešajā vietā ierindojas vēlme iegādāties savu auto – Latvijā šim mērķim krāj 8% jauniešu, kamēr Lietuvā - 22% un Igaunijā 10% aptaujāto jauniešu.

Igaunijas jaunieši vēlas ceļot – līdzekļus šim mērķim krāj 16% Igaunijā aptaujāto jauniešu. Līdzīgs mērķis ir 7% Latvijas jauniešu un  15% jauniešu Lietuvā. Studijām krāj 9% Lietuvas, 5% Latvijas un 4% Igaunijas jaunieši. Interesanti, ka nepilns 1% jauniešu Latvijā un arī Igaunijā 18-25 gadu vecumā atzīst, ka krāj naudu gaidāmajām kāzām, kamēr Lietuvā šādu mērķi minējuši – 3% aptaujāto jauniešu.

«Krāšanu konkrētam mērķim būtu vēlams uzsākt agrā jaunībā, lai laika gaitā izveidotos krāšanas paradums. Mainoties dzīves ciklam un ienākot dzīvē jauniem mērķiem, tas palīdzētu sākt savlaicīgi uzkrāt līdzekļus bērnu vajadzībām un savām vecumdienām,» komentē SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

Tiem, kas daļu savu ienākumu atlicina uzkrājumu veidošanai, ir svarīgi kaut nedaudz orientēties finanšu un investīciju pasaulē. Taču aptaujas dati liecina, ka jauniešu zināšanas šajā jomā bieži ir nepietiekamas. 20% no aptaujātajiem jauniešiem Latvijā, 18% Lietuvā un 32% Igaunijā atzīst, ka vēlētos ieguldīt savus brīvos līdzekļus, tostarp, iegādājoties akcijas.  Tomēr visās trīs Baltijas valstīs ievērojama daļa jauniešu norādījuši, ka investīciju joma viņiem liekas pārlieku sarežģīta - tā atbildējuši 30% aptaujāto jauniešu Lietuvā, 28% - Igaunijā un 25% Latvijā.

«Šāda jauniešu attieksme varētu būt skaidrojama ar to, ka jauniešiem trūkst motivācijas iegūt šīs zināšanas. Piemēram, lielākā daļa jauniešu 18-25 gadu vecumā - 65% Latvijā, 46% Lietuvā un 30% Igaunijā, piedaloties pensiju 2. līmeņa uzkrājumu veidošanā, norāda, ka viņiem nav ne mazākās nojausmas, kādu ieguldījumu fondu ir izvēlējušies, t.i., kur tiek investēta viņu nākotnes pensija. Latvijā tikai 6% aptaujāto zina un seko līdzi savam pensiju 2. līmeņa uzkrājumam, kamēr Igaunijā to dara 20% un Lietuvā – 18% aptaujāto jauniešu. Taču savlaicīgi izveidots finanšu uzkrājumu paradums, būtiski sekmē jaunieša gatavību pieņemt jaunus dzīves mērķus. Tieši tāpēc ir ieteicams optimālā gadījumā 10% no saviem ienākumiem novirīt savu uzkrājumu veidošanai,» secina eksperts.

 

Tevi varētu interesēt

SEB banka noslēgusi līgumu ar Jūrmalas pašvaldības uzņēmumu Jūrmalas siltums par 7,1...

Mainot amatu un karjeras virzību, tagadējais SEB bankas personāla vadītājs Baltijas valstīs...

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

2015. gada pirmajā pusē SEB banka izsniegusi aizdevumos 208 miljonus eiro, no...

2014. gadā kopējais klientu veiktais apgrozījums ar maksājumu kartēm SEB bankas karšu...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Pirmdien naftas cena pasaules biržā paslīdēja zem 50 dolāru atzīmes, finanšu tirgos...

Šī gada 19. oktobrī noslēdzās kārtējā pieteikšanās Rīgas domes un Swedbank rīkotajam...

Maksātnespējas nozares attīstībā vērojama stagnācija, kā rezultātā Latvijas ekonomikai tiek...

Konkurences padome (KP) 8. oktobrī pieņēma lēmumu atļaut VIENNA INSURANCE GROUP AG...

Vienu no buļļu tirgus pamatakmeņiem pēdējo gadu laikā likusi pasaules kompāniju tendence...

Rietumu Banka sāk korporatīvo obligāciju emisiju programmu, kas paredzēta galvenokārt bankas klientiem,...

Pārceļot darbību uz Lielbritāniju, savstarpējo aizdevumu platforma Mintos vēlas būt finanšu...

Pirmdien sācies akcionāra Euromin Holdings (Cyprus) Limited izteiktais obligātais akciju atpirkšanas...

Veselības ministrija (VM) iesniegusi valdībā pieprasījumu novirzīt 5,7 miljonus eiro no Latvijas...

ABLV Bank ir veikusi 2013. gadā emitēto parasto kuponu obligāciju ABLV FXD...