Jaunsleinis: mēs tik ceļam likmes, dzenot cilvēkus nabadzībā un parādos

2011. gada 25. marts plkst. 9:03
Dalies ar šo rakstu

«Rodas iespaids, ka līdz šim ne Finanšu ministrijā, ne citā valsts iestādē neviens nav pat iedziļinājies, kādi ir reālie iedzīvotāju ienākumi un kādas sekas radīs nodokļa paaugstinājums,» intervijā laikrakstam Latvijas Avīze saka Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis. 

«Ik gadu palielina tik nodokļus, un viss! Citās valstīs nekustamā īpašuma nodokļa politika balstās uz cilvēku ienākumiem. Tiek ņemts vērā, lai aprēķinātā nodokļa summa nepārsniegtu 5 procentus no mājsaimniecības vidējiem ienākumiem gadā. Bet mēs tik ceļam likmes, dzenot cilvēkus nabadzībā un parādos,» viņš turpina.

Runājot par īpašumu vērtēšanu, Jaunsleinis stāstījis: «Ja cilvēkam jāmaksā 1000 latu liels nodoklis, tad viņš gluži dabiski grib zināt, par ko viņš maksā. Piemēram, viņam būtu precīzi jāzina, par kādu zemes platību šis nodoklis ir aprēķināts. Diemžēl daudziem īpašniekiem zemes gabali ar instrumentiem nemaz nav uzmērīti, tādējādi gan Nekustamā īpašuma valsts kadastrā, gan zemesgrāmatā ir ierakstītas tikai aptuvenas šo īpašumu platības.

Ja beidzot nesavedīsim to visu kārtībā, tad iznākums būs bēdīgs. Par kļūdainiem datiem un ačgārni aprēķinātām vērtībām maksāsim muļķīgus nodokļus!»

Latvijas Pašvaldību savienība esot iesniegusi tieslietu ministram Aigaram Štokenbergam sarakstu ar visām problēmām, kas nekustamo īpašumu vērtēšanā rodas pašlaik. «Lai sagatavotu šo apjomīgo dokumentu, aptaujājām visas Latvijas pašvaldības. Tāpat esam sagatavojuši tieslietu ministram priekšlikumus par to, kas būtu jāizdara šogad, nākamgad un nākotnē. Piemēram, viens no priekšlikumiem ir nodot pašvaldībām nekustamā īpašuma valsts kadastra reģistru. Nav pieļaujams, ka vienā Latvijas galā šīs vērtības ir tik nesamērīgi augstas, ka cilvēkus dzen izmisumā – viņi nespēj samaksāt nekustamā īpašuma nodokli. Bet otrā galā – tik nesamērīgi zemas, ka aprēķinātā nodokļa summas ir smieklīgas – mazākas par izdevumiem maksājuma paziņojuma nosūtīšanai – un nemaz neveicina šo īpašumu lietderīgu izmantošanu,» stāstījis Pašvaldību savienības priekšsēdētājs.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām