Jaunuzņēmumu dibināšanas ābece 

Jaunuzņēmumi, kas darbojas, lai radītu inovatīvu produktu vai biznesa modeli, bieži vien atliek juridisku jautājumu risināšanu uz vēlāku laiku, jo uzskata, ka tie vēl nav aktuāli, to risināšana ir pārāk dārga vai nebūtiska. Tomēr ir atsevišķi jautājumi, kuru laicīga atrisināšana novērš juridiskus riskus, kas citādi negatīvi ietekmē biznesa turpmāko attīstību.

Alīna Kalviša - Sorainen juriste, 2018. gada 11. septembris plkst. 9:11

Foto: pixabay

Ikvienas biznesa idejas īstenošanas gaitā pienāk brīdis, kad, lai būtu iespējams šo ideju pilnvērtīgi attīstīt, jānolemj par kādas reģistrētas komercdarbības formas izvēli. Pieņemot, ka idejas īstenošanā apvienojušies vismaz divi partneri, Komerclikums (KL) pieļauj reģistrēt vai nu personālsabiedrību, vai kapitālsabiedrību (SIA vai AS). Lai pasargātu jaundibināmās sabiedrības dibinātājus no atbildības pret sabiedrības kreditoriem, ieteicams izvēlēties kādu no kapitālsabiedrības formām, attiecīgi nodrošinot dalībnieku ierobežoto atbildību, proti, to, ka dalībnieks nav atbildīgs par sabiedrības saistībām (un arī sabiedrība neatbild par dalībnieka saistībām).

Ja vien nav plānots uzsākt darbību kādā no nozarēm, darbībai kurā obligāti nepieciešama AS forma, tad piemērotākā (un arī izplatītākā) forma jaunuzņēmumam ir SIA, kas ļauj uzsākt komercdarbību ar salīdzinoši mazu sākotnējo finanšu ieguldījumu.

Lai arī SIA dibināšanas process nav ļoti sarežģīts, pirms izvēlēties Uzņēmumu reģistra mājaslapā pieejamos pāris rindu statūtu paraugus, ir ieteicams padomāt par dažām būtiskām lietām, ko būtu vērts noregulēt jau reizē ar sabiedrības dibināšanu, kā arī neaizmirst aspektus, kas kļūst svarīgi uzreiz pēc dibināšanas. Vispirms jānodefinē valdes pārstāvības tiesības un ierobežojumi. Īpaši situācijās, kad dibinātāji valdē piesaistīs arī citas personas, statūtos būtu ieteicams paredzēt gadījumus, kuros valdei pirms darījuma noslēgšanas ir nepieciešams saņemt dalībnieku piekrišanu. Šādi ierobežojumi varētu būt, piemēram, noteikums, ka dalībnieku piekrišana nepieciešama darījumiem, kas pārsniedz noteiktu summu, vai arī noteikta veida darījumiem, piemēram, darījumiem ar nekustamo īpašumu. Izvēloties ierobežojumu kritērijus, jāpatur prātā, ka nevajadzētu pārlieku apgrūtināt sabiedrības ikdienas darbību, dalībnieku iesaisti nosakot vien salīdzinoši būtiskākiem darījumiem. Lai arī šādi statūtos paredzēti ierobežojumi nav saistoši trešajām personām (proti, sadarbības partneriem nav pienākums prasīt valdei uzrādīt attiecīgo piekrišanu), valdes locekļi ir atbildīgi par to ievērošanu.

Lai arī, dibinot sabiedrību, doma par nesaskaņām var nelikties tik reāla, tomēr jau dibināšanas brīdī jāpadomā par scenārijiem, ja sabiedrības dalībnieku vidū rastos nevienprātība.

Gan tad, ja jaunuzņēmuma dibinātāji paši plāno būt valdes locekļi, gan tad, ja tie valdē ievēl citas personas, efektīvs savstarpējas kontroles mehānisms ir paredzēt, ka sabiedrību var pārstāvēt tikai visi valdes locekļi kopā vai, piemēram, vismaz divi valdes locekļi, ja valdē ir salīdzinoši liels skaits personu. Ņemot vērā, ka ikviens sadarbības partneris valdes pārstāvības tiesības var pārbaudīt, ieskatoties UR datubāzē, šāds risinājums palīdz izvairīties no situācijām, kad viens sabiedrības valdes loceklis sabiedrības vārdā ir uzņēmies saistības, par ko citi uzzina tikai pēc tam.

Lai arī, dibinot sabiedrību, doma par nesaskaņām vai drīzu tās pārdošanu, visticamāk, var nelikties tik reāla, tomēr jau tās dibināšanas brīdī būtu ieteicams padomāt par scenārijiem, kas notiktu, ja sabiedrības dalībnieku vidū rastos nevienprātība (īpaši vienāda daļu sadalījuma gadījumā) vai ja kāds no sabiedrības dalībniekiem vēlētos atsavināt sev piederošās daļas. SIA dalībniekiem KL šādā gadījumā paredz pirmpirkuma tiesības, tomēr statūtos iespējams paredzēt, ka dalībniekiem šādu tiesību nav. Sarežģītāku daļu atsavināšanas mehānismu, kā arī citus noteikumus dalībnieku savstarpējo attiecību noregulēšanai un strīdu risināšanai dalībniekiem ieteicams noslēgt atsevišķu dalībnieku līgumu.

Saprotams, ka jaunuzņēmuma dibināšana ir tikai pirmais darbības solis un pēc dibināšanas pabeigšanas nedrīkst aizmirst vairākas būtiskas lietas. Atkarībā no plānotās darbības nozares jaunuzņēmumam var būt nepieciešams saņemt licenci vai vismaz reģistrēties kādā iestādē, attiecīgi nepieciešams pārliecināties par šādu prasību esamību vai neesamību. Lai pilnvērtīgi uzsāktu darbību, ir svarīgi atrast uzticamu grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju, tāpat ieteicams apsvērt valdes locekļa līgumu noslēgšanas nepieciešamību ar valdē ievēlētajām personām. Pirms jebkurš darbinieks sāk veikt darbu jaunuzņēmumā, par to obligāti nepieciešams paziņot VID – vismaz dienu iepriekš, ja paziņošana notiek, iesniedzot paziņojumu papīra formātā, vai vismaz stundu iepriekš, ja tas tiek darīts, izmantojot EDS. Valdei ir jāpatur prātā pienākums iesniegt gada pārskatu jau pēc pirmā pārskata gada beigām un laicīgi jāplāno dalībnieku sapulces sasaukšana tā apstiprināšanai.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 13. jūnijs plkst. 13:43

Atklāts Latvijas akcelerācijas fonds Overkill Ventures, kas sadarbībā ar stratēģiskajiem partneriem,...

2018. gada 05. jūnijs plkst. 13:57

«ABLV Bank» pašlikvidāciju paredzēts saskaņot arī ar ASV institūcijām, otrdien intervijā Latvijas...

2018. gada 28. maijs plkst. 9:10

Tehnoloģijas paver iespējas attīstīties inovatīviem jaunuzņēmumiem veselības un medicīnas...

2018. gada 21. maijs plkst. 12:16

«Latvijai un Somijai ir vēsturiski izveidojusies cieša sadarbība, kā arī kopīgas intereses...

2018. gada 21. marts plkst. 15:28

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

Pirms vairākiem gadiem raidījumu vadītājs un dabas pētnieks Māris Olte par 6000...

Lai arī esmu projām no lielā sporta, joprojām esmu tajā iekšā, tikai...

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

No šīs sadaļas
2018. gada 10. septembris plkst. 7:22

Angļu rakstnieks Gilberts Čestertons ir teicis, ka «lai būtu pietiekami prāta iegūt...

2018. gada 07. septembris plkst. 7:58

«Nekāp upē, ja ir bail samērcēt kājas,» – šī paruna, kurā iekodēts...

2018. gada 06. septembris plkst. 9:42

Globālās ekonomikas izaugsme ir izveidojusi apstākļus augošam pieprasījumam pēc mājokļiem,...

2018. gada 06. septembris plkst. 8:14

Godātā redakcija,atļaujiet man paust savu atbalstu visiem tiem pašaizliedzīgajiem cilvēkiem, kas...

2018. gada 05. septembris plkst. 6:57

Valsts prezidentam Raimondam Vējonim ir nekavējoties jāpieprasa LTV ģenerāldirektoram Ivaram Beltem...

2018. gada 04. septembris plkst. 16:59

Otrdien, 4.septembrī, AS «Olainfarm» akcionāri nolēma pilnībā nomainīt uzņēmuma padomi,...

2018. gada 04. septembris plkst. 16:52

Pēc profesijas esmu pārtikas tehnologs un arī pēc aicinājuma. Ieklīstot pārtikas veikalā,...

2018. gada 03. septembris plkst. 8:15

Mūsdienās uzņēmumi sastopas ar neskaitāmiem izaicinājumiem – mainās tirgus un tehnoloģijas,...

2018. gada 31. augusts plkst. 8:31

Jaunuzņēmumi, kas darbojas, lai radītu inovatīvu produktu vai biznesa modeli, bieži vien...

2018. gada 30. augusts plkst. 9:14

2018. gada 25. maiju kā zīmīgu datumu noteikti atceras teju ikviens, jo...