Joku Nobela prēmijas saņem vasabi ugunsdzēsības sistēmas un Viļņas mērs

2011. gada 03. oktobris plkst. 16:46
Autors: Jānis Rancāns
Sadaļa: Foto & Video
Dalies ar šo rakstu

Pasaules gala prognozētāji, zinātnieki, kas izstrādājuši vasabi ugunsgrēka signalizācijas, kā arī pētnieki, kas pēta to kā vēlme doties uz tualeti ietekmē lēmumu pieņemšanu, aizvadītajā nedēļā pulcējās Hārvardas universitātē, lai saņemtu Ig Nobela jeb joku Nobela prēmijas, vēsta Reuters.

Prēmijas izsniedza iepriekšējo gadu īsto Nobela prēmiju ieguvēji. Tā, piemēram, Sabiedriskās drošības prēmiju saņēmis Džons Senders no Toronto Universitātes, kurš veicis eksperimentus kādā veidā traucējošas lietas – šajā gadījumā ķivere ar vizieri, kas periodiski attaisījās un aiztaisījās – ietekmē uzmanību braucot pa automaģistrāli.

Savukārt Rodailendas profesors Peters Snaiders saņēma prēmiju medicīnā, jo bija veicis pētījumus par to, kādā veidā vēlme apmeklēt tualeti ietekmē lēmumu pieņemšanu. P. Snaidera komanda lika brīvprātīgajiem periodiski izdzert 250 mililitrus ūdens un mēģināja noskaidrot, kurš izturēs visilgāk neapmeklējot tualeti. Pētījumā tika secināts, ka uzmanība un lēmumu pieņemšana tiek pamatīgi iedragātas, kad cilvēkam ir liela vēlme apmeklēt tualeti.

Prēmiju ieguvis arī Viļņas mērs Artūrs Zuoks, kurš risināja pilsētas problēmas ar neatļautā vietās atstātu automašīnu, to sadragājot ar bruņutransportieri.

Tāpat prēmijas piešķirtas pētījumiem par bruņurupuču žāvāšanos, japāņu pētījumam par iespējām izmantot vasabi kā aerosolu, kas pamodinātu guļošus cilvēkus ugunsgrēka laikā, pētījumam par Austrālijā mītošu vaboļu sugas tēviņiem, kas pamanot tuvumā esošas tukšas alus kārbas cenšas ar tām pāroties, kā arī norvēģu pētījums par to, kāpēc cilvēki nopūšas. Tāpat prēmijas saņēmuši vairāki matemātiķi, kas paredzējuši pasaules galu

Db.lv jau vēstīja, ka šonedēļ sākusies Nobela prēmiju pasniegšana. Pirmdien Nobela prēmiju medicīnā vai fizioloģijā saņēmuši trīs zinātnieki – ASV pārstāvis Brūss Boitlers, Žils Hofmans no Luksemburgas un kanādietis Ralfs Steinmans. Zinātniekiem prēmija piešķirta par ieguldījumiem imūnsistēmas pētīšanā.

Otrdien Nobela prēmija tiks piešķirta fizikā, trešdien – ķīmijā, bet ceturtdien literatūrā. Noblela Miera prēmija tiks piešķirta piektdien. Savukārt 10. oktobrī tiks piešķirta Nobela prēmija ekonomikā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām