Joprojām nav aizpildīta ceturtā daļa biroju telpu

2011. gada 28. jūlijs plkst. 16:36
Dalies ar šo rakstu

Brīvo biroju platību īpatsvars no 30% šā gada sākumā ir samazinājies līdz 25%, šā gada otrā ceturkšņa pārskatā akcentē kompānija Latio.

Lai gan neiznomāto platību apjoms sarūk lēnām, straujāks šis process norit pieprasītākajās vietās un ēkās, tādējādi ietekmējot kopējo piedāvājumu. Piemēram, Rīgas centrā piedāvājumā trūkst lielu platību (ap 1000 m2) labu B klases telpu par tirgus situācijai atbilstošu nomas maksu. Neiznomāto telpu apjoms turpina samazināties arī kvalitatīvākajās jaunajās biroju ēkās Pārdaugavā un Skanstes ielas rajonā.

Latio Komercīpašumu tirdzniecības daļas vadītājs Jānis Šīns teic, ka arī turpmāk brīvo biroju telpu īpatsvars pakāpeniski samazināsies, bet nomas maksa – pieaugs. Viņaprāt, tuvākajā laikā telpu deficīts tomēr nebūs vērojams, taču nomnieku izvēles iespējas vairs nebūs tik plašas kā līdz šim. Iespējama ir arī nomnieku rotācija – ēku īpašnieki varētu būt ieinteresēti daļu nomnieku aizstāt ar labākiem. Tikmēr jaunu biroju ēku būvniecībai, ņemot vērā nomas maksu lielumu, pieprasījuma līmeni, izmaksas un citus faktorus, nav izveidojušies labvēlīgi apstākļi,

Pēc Latio novērojumiem, samazinoties brīvo telpu apjomam, neliels nomas maksas pieaugums vērojams pieprasītākajās vietās un ēkās, bet kopējais nomas maksas līmenis šā gada otrajā ceturksnī nav būtiski mainījies.

A klases biroju telpu segmentā vidējā nomas maksa, par kuru otrajā ceturksnī notika darījumi, bija 8–12 eiro/m2 mēnesī. Augstākā nomas maksas robeža šajā telpu segmentā bija 18 eiro/m2 mēnesī. B klases biroju nomas darījumu vidējā maksa bija 6–8 eiro/m2 mēnesī, bet augstākā robeža – 12 eiro/m2 mēnesī.

Nomnieku aktivitāte saglabājās līdzīga, kāda tā bijusi šā gada sākumā. Tā bija augstāka nekā pagājušā gada pirmajā pusē. Lielāka interese un pieprasījums ir pēc biroju telpām Rīgas centrā, kā arī kvalitatīvajās jaunajās biroju ēkās ārpus centra.

Salīdzinājumā ar gada pirmo ceturksni palielinājies to uzņēmumu skaits, kam bija nepieciešamas papildus vai lielākas telpas, jo tie paplašinās vai aktīvāku darbību sākuši to meitas vai saistītie uzņēmumi. Daļu aktivitātes biroju segmentā joprojām nodrošina uzņēmumi, kas izmanto iespēju nomāt labākas telpas par salīdzinoši zemu nomas maksu un izdevīgiem nosacījumiem.

Dalies ar šo rakstu